Bizness, Finanses

Miljonāru saraksts. Vērtīgāko lauksaimniecības uzņēmumu TOP 100

Pēc tam kad “LA” 15. septembrī publicēja Latvijas vērtīgāko zemnieku saimniecību sarakstu, daudzi lasītāji interesējās, kāpēc šādi dati nav apkopoti arī par pārējiem lauksaimniecības uzņēmumiem. Šodien “LA” sadarbībā ar “Lursoft” pirmoreiz publicē Latvijas 100 visvērtīgāko lauksaimniecības uzņēmumu – akciju sabiedrību, SIA un kooperatīvo sabiedrību – sarakstu.

Šajā sarakstā ir apkopotas un pēc pašu kapitāla lieluma sarindotas visas tās SIA, AS un kooperatīvās sabiedrības, kuru galvenais darbības veids saskaņā ar Valsts ieņēmumu dienesta datiem ir lauksaimniecība.

Pašu kapitāls ir tas uzņēmuma bilances rādītājs, kas visprecīzāk norāda uz to, cik liela ir uzņēmuma vērtība: pašu kapitāls rāda, cik liela īpašuma daļa uzņēmumā pieder uzņēmuma īpašniekiem, un tā sastāvdaļas ir uzņēmuma pamatkapitāls, rezerves un nesadalītā peļņa.

Kā liecina “Lursoft” dati, Latvijā ir deviņi lauksaimniecības uzņēmumi, kuru pašu kapitāla apjoms pārsniedz 10 miljonus eiro, – tie ir AS “Balticovo”, kooperatīvā sabiedrība “Latraps” (tā gan vēl nav iesniegusi pagājušā gada darbības pārskatu, tā ka šie ir 2015. gada dati), vairākās jomās strādājošā SIA “Pampāļi”, graudkopības uzņēmumi “Ingleby Dobele Agro” un SIA “Uzvara-Lauks”, pazīstamie daudznozaru uzņēmumi AS “Agrofirma Tērvete” un SIA “Ziedi JP”, kā arī cūkkopības uzņēmums SIA “Gaižēni” un vēl viena putnu fabrika – AS “Putnu fabrika Ķekava”.

No šiem deviņiem lielākajiem Latvijas lauksaimniecības uzņēmumiem ārvalstu īpašniekiem pieder trīs. SIA “Gaižēni” lielākais īpašnieks tieši un netieši ir Nīderlandē reģistrētā “Agro Finance B.V.”. Savukārt SIA “Ingleby Dobele Agro” iepriekš ar nosaukumu “Dobele Agra” piederēja Austrijas kompānijai “AGRA Gesellschaft fur landwirtsschafliche Entwicklung und Beteiligung GmbH”, bet kopš šā gada maija uzņēmuma īpašniece ir Dānijas AS “Ingleby Denmark 1”. Savukārt AS “Putnu fabrika Ķekava” lielākais akcionārs saskaņā ar publiski pieejamiem datiem ir “Linas Agro Group” no Lietuvas.

Savukārt nākamo divdesmit lielāko lauksaimniecības uzņēmumu īpašnieku sarakstā aina jau ir nedaudz cita – no tiem gandrīz puse pieder ārzemju fiziskajām personām un uzņēmumiem.

Dāņi investē graudkopībā, lietuvieši – putnkopībā

Daiga Kiopa, SIA “Lursoft IT” valdes locekle: “Lursoft” secina, ka kopējās ārvalstu investīcijas Latvijas uzņēmumu pamatkapitālā uz šā gada 13. oktobri pārsniedza 84,75 milj. eiro. Apmēram 44% ieguldījumu veikti lauksaimniecības apakšnozarē, kas saistīta ar graudaugu, pākšaugu un eļļas augu sēklu audzēšanu. Vislielākā interese par lauksaimniecības nozari ir Dānijas uzņēmējiem, to ieguldījumu apjoms Latvijas uzņēmumu pamatkapitālā pārsniedz 42,1 milj. eiro, kas ir gandrīz puse no kopējām ārvalstu investīcijām lauksaimniecības nozarē. Statistika parāda interesantu jomu specializāciju jeb sadali – tā, piemēram, dāņi galvenokārt ieguldījumus ir veikuši graudkopības nozares uzņēmumos, investori no Nīderlandes ieguldījuši 8,69 milj. eiro un kā prioritārāku izraudzījušies lopkopības nozari. Savukārt lietuvieši lielāko daļu investīcijas veikuši putnkopības nozarē – kopumā 11,58 milj. eiro.”

20171017203820_2567

100uznemumi

5 Komentāri

  1. Interesanti ir tas ,ka starp vērtīgākajiem uzņēmumiem ir arī tādi kas nomaksājuši vien dažus simtus eiro kaut gan strādā jau kuro gadu.

  2. Vai tiešām KNAB vai citiem nav jāpaskatās kā Seņkāni apzaga saimniecības darbiniekus un ar meliem un viltu par saimniecības naudu sev nopirka SIA Lesteni? Nevis nēma kredītu no bankas bet par saimniecības naudu iegādājās sev pelnošu uzņēmumu. Tagad Dace Seņkāne ir 4,5 miljonu īpašniece . Vai prokuratūrai šeit nekas nav darāms?

  3. Žurnālist papētiet kādas algas Pampāļu darbiniekiem bijuši pēdējos 20 gadus. Minimālās un pat zem minimālās. Kā Vaļko savu bagātību ieguvis nicinot strādniekus, nemaksājot viņiem pienācīgu darbu samaksu. Cik daudz labu darbinieku atlaisti, jo ir nijuši pret viņa domu gājiena.

    1. Piekrītu. Ļoti apkaunojoši lasīt, jo diemžēl parastie melnie strādnieciņi saņem nožēlojami (ja neskaita dažus izredzētos). Attieksme ir drausmīga. Skumji, ka darbinieki baidās kaut ko teikt. Nevienam nav darba līguma kopijas, jo pieļauju, ka nosacījumi tiek mainīti, kā uzņēmumam vajag. Diemžēl izskatās, ka valsts iestādēm ir “sapiķots”, jo tas nav normāli, ka neviens neko nepārbauda.

Pievienot komentāru