Laukos
Lauku sēta

Kā pasargāt siltumnīcas plēvi no putniem?0

Foto – Shutterstock

Tuvojas pavasaris, drīz atlidos putni. Kā rīkoties, lai viņi nesabojātu siltumnīcas plēvi? Veronika Hohfelde

Latvijas Dabas muzeja ornitologs Dmitrijs Boiko skaidro, ka putni zem plēves redz kukaiņus un no ārpuses cenšas noķert. Plēves segumu bojā gan cielavas, gan citi sīkie putni, kuru ēdienkartē ir kukaiņi. Tāpat nedarbus var pastrādāt vārnveidīgie putni.

Kaļķi un agroplēve. “Mani vecāki savā siltumnīcā plēvi virs nesošajām konstrukcijām balina ar kaļķiem. Tā neļāva plēvei pārlieku sakarst un vienlaikus veidoja necaurspīdīgu kārtu, zem kuras putni nevarēja saskatīt kukaiņus. Līdz ar to putni plēvi neknābāja. Protams, tas nepasargās, ja putns ielidos siltumnīcā pa ventilācijas atveri un, ķerot kukaiņus, sabojās plēvi no iekšpuses,” teic Dmitrijs Boiko.

Vēl laba metode pirms polietilēna plēves piestiprināšanas pie siltumnīcas karkasa ir piestiprināt baltu plānu agroplēvi un tad pa virsu polietilēna plēvi.

Putnu atbaidīšanas līdzekļi. Dažādi putnu atbaidīšanas līdzekļi nopērkami arī tirdzniecības vietās, piemēram, atstarojoša, spīdīga lente. Ražotājs skaidro, ka tā izvietojama vietās, kur putnu klātbūtne nav vēlama. 7,4 metru lentes maksā nepilnus 10 eiro. Ir arī piepūšamas bumbas, uz kurām zīmējums atgādina plēsīgu putnu. Tiek solīts, ka bumbas palīdzēs atbaidīt baložus, kā arī mazos putnus, kā zvirbuļus, bezdelīgas. Iepakojumā trīs bumbas, tās maksā nedaudz vairāk par 26 eiro.

Tāpat nopērkamas putnu atbaidīšanas uzlīmes. Komplekti maksā 3–20 eiro.

Ražotāji piedāvā arī radzes, kuras piestiprina vietās, kur putnu nosēšanas nav vēlama. Cena – no sešiem eiro par metru.

Dmitrijs Boiko skaidro, ka plēvi bojā putni, kuri pārsvarā dzīvo tuvākajā apkaimē. Līdz ar to viņi ātri aptvers, ka vizuālie atbaidīšanas līdzekļi nekaitē, un pie tiem pieradīs. Risinājums varētu būt necaurspīdīgs plēves krāsojums vai, piemēram, smalka metāla sieta nostiprināšana virs potenciāli apdraudētajām vietām. Tas neļaus putniem piekļūt pie plēves un tajā pašā laikā neaizkavēs saules gaismu. Protams, tās būs papildu izmaksas.

Putni – palīgs dārzam. Jāatceras, ka visi māju apkaimē mītošie sīkie putni palīdz būtiski samazināt kaitēkļu daudzumu, tāpat iepriecina ar savu klātbūtni un dziesmām. Līdzekļi, ko lieto siltumnīcas pasargāšanai, nekādā gadījumā nedrīkst lidoņus aizbiedēt no dārza. Tāpēc nebūtu vēlams izmantot elektroniskās atbaidīšanas ierīces ar ultraskaņu, kas darbojas lielākā attālumā un var fiziski ietekmēt un iznīcināt putnus.

LA.lv