Laukos
Dārzeņi un augļi

Bites – konkurentes citiem kukaiņiem?0

Foto – Edijs Pālens/LETA

Esmu dzirdējusi, ka bites var sagādāt konkurenci citiem labajiem kukaiņiem. Cik stropu dārzā neapdraud dabas daudzveidību? AIJA ĶEGUMĀ

Pārāk liela bišu saimju koncentrācija tiešām var kļūt par problēmu, atzīst bitenieks Juris Šteiselis. Gan pašu bišu medus ražām, gan citiem kukaiņiem (vientuļajām bitēm, taureņiem, kamenēm). Tas savukārt rada bažas par dažu augu attīstību un nākotni, jo, lai pavairotos, tiem vajadzīgs kāds specifisks lidonis.

Arī kukaiņu populācija ir apdraudēta, jo bites ir konkurentes nektāra vākšanā. Ganos aizvestās bites var samazināt vietējo kukaiņu populāciju. Bet, ja citos gados tās turp vairs neved, apputeksnētāju var pietrūkt.

Visapdraudētākās ir vientuļās bites, kuras barības krājumus neveido. Mazāk bīstama pēkšņa bišu invāzija ir kamenēm, jo tās veido nelielas medus rezerves.

Latvijā vēl tikai sāk par to runāt, taču dažviet Eiropā tā jau ir atzīta problēma. Piemēram, bišu stropus vairs neļauj izvietot un vest ganībās aizsargājamās dabas teritorijās. Pārāk lielais bišu blīvums ir tēma, par kuru būtu jārunā lielo dravu īpašniekiem. Taču piemājas dārziņā neliela drava (5 stropi) kaitējumu nenodarīs.

Bites barības meklējumos dodas pat kilometriem tālu, nevis koncentrējas tikai sava dārza robežās.

LA.lv