Laukos
Dārzeņi un augļi

Ābolu un bumbieru šogad mazāk gan Latvijā, gan visā Eiropā0

Autore: Mārīte Gailīte

Augusta sākumā kārtējā “Prognosfruit” kongresā, kas norisinājās Spānijas pilsētā Lelidā, tika publiskota šāgada ābolu un bumbieru ražas prognoze. Šogad ābolu kopraža ES būšot par 21% zemāka nekā pērn un sasniegšot 9343 tūkst. tonnu. Savukārt bumbieru ražošana Eiropā ir stabila, sasniegs 2148 tūkst. tonnu un tikai par 1% atpaliks no pagājušā gada rezultātiem. WAPA ražas prognoze ir veikta, pamatojoties uz datiem no 21 ES dalībvalsts, tostarp – Latvijas.

Populārākās šķirnes ‘Golden Deliscious’ raža samazināsies par 18% līdz 1982 tūkst. t, tāpat tiek prognozēts ‘Gala’ ražas samazinājums par 3% līdz 1276 tūkst. t. Būtiski, par 30%, samazināsies ‘Idared’ raža – līdz 679 tūkst. t; par 9% samazināsies ‘Red Deliscious’ raža – līdz 576 tūkst. t. Arī jauno, tostarp kluba, šķirņu raža būs zemāka par 15% (kritums no 157 tūkst. t pērn līdz 133 tūkst. t šogad).

Ražas samazinājumu izraisīja zema temperatūra dārzu ziedēšanas laikā, kā arī sausums vasaras sākumā, kas valdīja lielākajā Eiropas teritorijas daļā.

Tāpat ābolu ražas samazinājums tiek prognozēts citās ziemeļu puslodes valstīs: Krievijā (-37%), Meksikā (-30%), Šveicē (-21%5), Baltkrievijā (-19%), Ukrainā (-10%) un Kanādā (-5%). Savukārt ASV ābolu raža ir stabila – tiek prognozēti 4800 tūkst. t. Ķīnā prognozē par 3% augstāku ražu nekā 2016. gadā – 43800 tūkst. t.

Latvijā, pēc Augļkopju asociācijas datiem, šogad tiek gaidīta par 50% zemāka raža nekā pērn, proti – 5 tūkst. tonnu.

Kā zināms, kopš 2014. gada Eiropas ābolu tirgus ir saspīlēts Krievijas embargo dēļ. Tāpat ir samazinājies ābolu eksports no Eiropas uz Ziemeļamerikas valstīm. Tiek gaidīts, ka piedāvājums lielākā mērā būs saskaņots ar pieprasījumu, kas nodrošinās labākas cenas. Samazinās pagājušā gada ražas atlikumi glabātavās, kā arī iet uz beigām piegādes no dienvidu puslodes valstīm.

Latvijā visu kultūru raža šogad kavējās par vienu līdz trim nedēļām, bet citās ES valstīs āboli ienācās vidēji par divām nedēļām agrāk nekā parasti. Tādējādi katras ābolu šķirnes tirgus būs atšķirīgs. Šķirnei ‘Gala’ piedāvājums un pieprasījums būs vairāk līdzsvaroti, turpretī ‘Golden’, ‘Jonagold’ vai ‘Elstar’ piedāvājums būs mazāks. Vasaras beigās dārzkopji uzraudzīs ražas kvalitātes veidošanos, no kā būs atkarīgs, kādi daudzumi nonāks svaigam patēriņam un cik daudz aizies pārstrādei. Augusta sākumā tika prognozēts, ka svaigā tirgū piedāvās 6200 tūkst. t ābolu un 3200 tūkst. t pārstrādās.

Kopējā ES bumbieru raža tiek prognozēta 2148 tūkst. t līmenī, kas ir par 1% mazāk nekā pērn un par 8% mazāk nekā vidēji pēdējos trīs gados.

Aptaujā piedalījās 19 lielākās bumbieru ražotājvalstis no visām 28 ES dalībvalstīm. Populārākās šķirnes ‘Conference’ raža šogad samazinājusies par 7% līdz 844 tūkst. t, bet šķirnes ‘William BC’ – par 6% līdz 247 tūkst. t. Savukārt šķirnei ‘Abate Fetel’ prognozē ražas pieaugumu par 12% – līdz 332 tūkst. t. Ziemeļu puslodes valstīs šogad gaida augstāku bumbieru ražu Turcijā (+11%), Kanādā (+20%) un Moldovā (+50%), bet mazāku Krievijā (-37%), Baltkrievijā (-20%), Šveicē (-34%) un ASV (-3%).

Tikmēr Latvijā, pēc Augļkopju asociācijas datiem, šogad gaida vien ap 100 t bumbieru.

Kopumā šogad bumbieru sezona sāksies vieglāk nekā pērn, kad tirgū valdīja lieli iepriekšējās (2015. g.) sezonas ražas atlikumi. Tāpat tiek vērotas dažas pozitīvas bumbieru eksporta tendences uz jauniem tirgiem, tomēr Krievijas embargo sekas ražotāji vēl joprojām izjūt.

Visā Eiropā ābolu un bumbieru audzētāji cenšas piedāvāt tirgū visaugstākās kvalitātes augļus un turpina nomainīt dārzus ar jaunām šķirnēm, kuru garša un tekstūra vairāk atbilst patērētāju vēlmēm.

Vairāk žurnāla Agro Tops septembra numurā

LA.lv