Laukos
Gaļa un zivis

ĀCM piemeklētais “Ancers” jau šovasar gatavs atsākt cūku audzēšanu 0


SIA “Ancers” cūku novietne “Bunči” Salaspils novadā .
SIA “Ancers” cūku novietne “Bunči” Salaspils novadā .
Foto – LETA

Cūkkopības uzņēmums “Ancers”, kura apsaimniekotajā Krimuldas novada fermā “Rukas” un Salaspils novada fermā “Bunčos” šogad uzliesmoja Āfrikas cūku mēris (ĀCM), jau šajā vasarā plāno atsākt saimniecisko darbību, atzina kražošanas daļas vadītājs Edvīns Vakss.

“Pirmos dzīvniekus fermā plānojam ievest 10.jūlijā. Tā būs pirmā grupa, kuru izvietosim pa visu fermu, katrā aizgaldā pa divām, trijām cūkām un novērosim, vai šis vīruss mūsu fermā vēl progresē vai arī nē. Dzīvnieki tur uzkavēsies 40 dienas un, ja viss būs kārtībā, iegādāsimies pamatgrupu – vaislas dzīvniekus un atsāksim saimniecisko darbību,” teica Vakss.

“Ancers” vēl nav izlēmis, cik daudz vaislas dzīvnieku iepirkt, taču iecerēts iegādāties vairāk nekā 1000 cūku. Tas ir mazāk nekā cūkkopības saimniecībai bija pirms ĀCM konstatēšanas “Ancers” fermās, taču atbilstoši iespējām, jo par vienu vaislas dzīvnieku jāšķiras no 450 eiro.

“Ancers” ražošanas daļas vadītājs pastāstīja, ka vaislas dzīvniekus iecerēts iegādāties ārvalstīs par valsts izmaksātajām kompensācijām ĀCM radīto zaudējumu dēļ. “Mēs vēlamies sameklēt tīras šķirnes un pēc iespējas veselīgākus dzīvniekus. Pagaidām apsveram dažādus variantus, no kurienes iepirkt dzīvniekus, arī no uzņēmumiem Dānijā, Norvēģijā, kuri spēj tik lielu dzīvnieku skaitu nodrošināt,” teica Vakss.

Uzņēmums šogad lielu darbu ieguldījis biodrošībā, lai fermas vairs nepiemeklētu ĀCM, un darbs pie tā vēl turpinās.

Jau ziņots, ka ĀCM šogad 13.janvārī skāra “Ancers” fermu “Rukas” Krimuldas novadā, kur nedēļas laikā likvidētas 5023 cūkas. Savukārt 7.februārī sērga uzliesmoja otrajā fermā Salaspils novada “Bunčos”, kur likvidēts vairāk nekā 8500 cūku liels ganāmpulks. Valdība vēlāk lēma “Anceram”, kā arī diviem citiem uzņēmumiem ĀCM radīto zaudējumu dēļ no līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem kopumā izmaksāt 148 418 eiro kompensāciju.

Tāpat vēstīts, ka “Ancers” apgrozījums pagājušajā gadā pieauga par 18,8% salīdzinājumā ar 2015.gadu un sasniedza 3,075 miljonus eiro, savukārt kompānijas peļņa palielinājās par 0,8% – līdz 256 590 eiro.
“Ancers” ir reģistrēts 1994.gadā, pamatkapitāls ir 84 020 eiro, pamatdarbība ir šķirnes cūku audzēšana un cūku nobarošana gaļai. Uzņēmuma vienīgā īpašniece ir Dace Kalvāne.

LA.lv