Laukos
Gaļa un zivis

ĀCM sērgā cietušais “Ancers” iegādājies 3000 cūkas fermai Krimuldā 0


Viena no SIA “Ancers’ cūku fermām Salaspils novadā.
Viena no SIA “Ancers’ cūku fermām Salaspils novadā.
Foto LETA

Cūkkopības uzņēmums “Ancers”, kura fermas pērn skāra Āfrikas cūku mēris (ĀCM) un tajās nācās likvidēt visu cūku ganāmpulku, sāk atkopties un plāno atsākt ražošanu, tostarp šogad nopirkti 3000 nobarojamie dzīvnieki, pastāstīja uzņēmuma valdes loceklis Raimonds Kalvāns.

Kalvāns nevarēja nosaukt precīzu ĀCM radīto zaudējumu apmēru abās uzņēmuma fermās Salaspilī un Krimuldā, taču norādīja, ka iznīcināts viss 20 gados ieguldītais darbs un vēl ļoti daudz resursu jāiegulda ražošanas atsākšanā. Valdības piešķirto kompensāciju par ĀCM radītajiem zaudējumiem “Ancers” investējis šī mērķa sasniegšanā un pasākumos, lai izslēgtu jebkādas iespējas vīrusam atkal iekļūt uzņēmuma teritorijā. Šā gada sākumā kompānija iegādājusies ģenētisko materiālu “Ancers” fermai “Rukas” Krimuldas novadā.

Savukārt tas, cik ilgā laikā uzņēmumam izdosies pilnībā atjaunot darbību, atkarīgs no daudziem neprognozējamiem apstākļiem.

“Situācija pasaulē un Latvijā ir mainīga. Ir grūti paredzēt produkcijas cenas. Ja tās būs stabilas, varam prognozēt savu darbību. Taču, ja tās būs ļoti svārstīgas, kā tas ir bijis līdz šim, pastāv risks atsākt strādāt, kad cenas ir zemākajā līmenī, kas ir bīstami. Iepriekšējā gadā un šogad investēsim. Lai kaut cik saglabātu struktūru, esam nopirkuši 3000 nobarojamos dzīvniekus fermai Krimuldas novadā, lai mēs varētu nodrošināt darbu personālam un saglabātu ražošanas iekārtas darbības kārtībā,” teica Kalvāns.

Viņš atzina, ka jāpaiet vairākiem gadiem, lai darbību atjaunotu pilnā apmērā. “Ceram, ka šogad mūsu fermā piedzims pirmie dzīvnieki, un mēs nostāsimies uz atjaunošanās ceļa,” sacīja “Ancers” valdes loceklis. Pēc viņa sacītā, grūtības sagādā arī tas, ka ĀCM dēļ uzņēmums ir zaudējis daļu darbinieku. Ja iepriekš kompānija kopumā nodarbināja 38 cilvēkus, patlaban uzņēmumā kopumā ir nodarbināti vien seši cilvēki.

Kalvāns piebilda, ka uzņēmuma otrā fermā Salaspils novadā patlaban nemīt neviens dzīvnieks, jo ĀCM dēļ tur pastāv tirdzniecības ierobežojumi uz ārvalstīm, ko kompetentās iestādes drīzumā plāno atcelt. Tikmēr uzņēmums iesniedzis ietekmes uz vidi novērtējuma ziņojumu Vides pārraudzības valsts birojā, lai Salaspils novada cūku audzēšanas kompleksā “Bunči-1” mainītu dzīvnieku struktūru. “Ja savā laikā šajā fermā vairāk nodarbojāmies ar mazo dzīvnieku eksportu uz Lietuvu un Poliju, tad šā brīža situācija uzliek pienākumu cūkas nobarot līdz galam. Tamdēļ ir nepieciešama jauna atļauja,” teica Kalvāns.

Vides pārraudzības valsts biroja atļauja nākotnē dos iespēju “Ancers” fermā Salaspils novadā būvēt biogāzes koģenerācijas staciju, kurā pārstrādāt kūtsmēslus. Tas gan varētu notikt tikai pēc vairākiem gadiem.

Jau ziņots, ka ĀCM 2017.gada 13.janvārī skāra “Ancers” fermu “Rukas” Krimuldas novadā, kur nedēļas laikā likvidētas 5023 cūkas. Savukārt pērn, 7.februārī sērga uzliesmoja otrajā fermā Salaspils novada “Bunčos”, kur likvidēts vairāk nekā 8500 cūku liels ganāmpulks.

Informācija “Firmas.lv” liecina, ka 2016.gadā “Ancers” apgrozījums bija 3,075 miljoni eiro, savukārt peļņa – 256 590 eiro. Uzņēmuma 2017.gada finanšu rezultāti vēl nav publiskoti.

“Ancers” reģistrēts 1994.gadā, un kompānijas pamatkapitāls ir 84 020 eiro. Kompānijas vienīgā īpašniece ir Dace Kalvāne. Kompānijas pamatdarbība ir šķirnes cūku audzēšana un cūku nobarošana gaļai.
Vairāk par šo tematu lasiet šeit

LA.lv
LE
LETA/LA.lv
Laukos
Jelgavā par septiņiem miljoniem eiro plāno būvēt veģetārās pārtikas ražotni
22 stundas
LA
Laukos.lv
Laukos
Vai apdraudēta bezmaksas piena un augļu izdale skolās? Briselē spriedīs par programmas finansējumu
1 diena
AT
Agro Tops
Laukos
Amerikāņi atjauno ‘Massey Ferguson’ traktorus
1 diena

Lasītākie raksti

Par svarīgo

AT
Andris Tiļļa
Kultūra
No debesu augstumiem uz zemes: 12 apustuļu skulptūras Doma dārzā
3 stundas
LE
LETA
Uncategorized
JKP varētu atbalstīt Gobzemu premjera amatam
48 minūtes
LE
LETA
Latvijā
Daugavpils novadā no grāvja izceļ noslīkušu cilvēku
40 minūtes
LA
LA.lv
Ekonomika
Vai nākotnē maksāsim ar kripto-eiro? Konferencē diskutēs par virtuālo naudu
1 stunda
LE
LETA
Ekonomika
Baltijas valstu galvaspilsētās būtiski sarukusi benzīna cena
59 minūtes