Cūkkopība, Gaļa un zivis

FOTO: saimniecība “Bunči”, kurā ĀCM dēļ iznīcinās 10 000 cūku

Āfrikas cūku mēra skartajās teritorijā šobrīd ir noteikta karantīna, informēja Salaspils novada domē.

Vakar Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) saņēma laboratorisko izmeklējumu rezultātus, kas apstiprināja Āfrikas cūku mēra vīrusu SIA “Ancers” cūku novietnē “Bunči” Salaspils novadā ar 10 000 cūku lielu ganāmpulku.

Šodien Salaspils novada domē notika Civilās aizsardzības komisijas sēde, kurā piedalījās pašvaldības vadība un speciālisti, PVD ģenerāldirektors Māris Balodis, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD), Zemessardzes, Valsts vides dienesta (VVD), Valsts policijas un Pašvaldības policijas pārstāvji.

Sēdes dalībnieki sprieda par rīcību ārkārtas situācijā. Pašreiz ir noteikta karantīna – aizsardzības zona trīs kilometru un uzraudzības zona desmit kilometru rādiusā ap Āfrikas cūku mēra skarto novietni, kurā ietilpst arī kaimiņu novadi. Šajā teritorijā tiks kontrolēts mājas un meža cūku veselības stāvoklis, kā arī transportlīdzekļu kustība. Karantīnas zona tiks norobežota ar īpašām norādēm. Transporta kustība pa ceļu C11 Salenieku un Vācu kalnu virzienā netiks ierobežota.

Uzraudzības zonas robežās, kas ir desmit kilometru rādiusā ap novietni, policija būs tiesīga transporta līdzekļus pārbaudīt. Īpaša uzmanība tiks pievērsta dzīvnieku, kā arī gaļas izcelsmes produktu pārvadāšanai – būs jāuzrāda to iegādi apliecinoši dokumenti.

Pastiprināta zonas kontrole turpināsies, līdz novietnē esošais ganāmpulks tiks likvidēts un veikti dezinfekcijas darbi.

Salaspils novada pašvaldība palīdzēs dzīvnieku likvidēšanas periodā ar cilvēku resursiem, piegādās kokskaidas teritorijas kaisīšanai. Ja nepieciešams, drošības pasākumos iesaistīsies arī Pašvaldības policija.

PVD aizsardzības un uzraudzības zonā esošajiem mājas cūku turētājiem atgādina, ka aizliegts pārvietot cūkas no saimniecības uz saimniecību, kā arī izvest cūkas un cūkgaļu ārpus aizsardzības zonas. Tāpat bez PVD inspektora atļaujas nedrīkst pārvietot arī citus mājdzīvniekus.

Medības un medījuma apstrāde, pārbaude un pārvietošana ir atļauta atbilstoši noteikumiem.

Dzīvnieki tiks likvidēti uz vietas humānā veidā, pielietojot gāzi CO2, bet utilizēti uzņēmumā Limbažu novadā.

SIA “Ancers” ir pazīstama ar augsto biodrošības līmeni, tomēr ĀCM dēļ Krimuldas novietnē pirms trim nedēļām nācās likvidēt 5023 cūkas, savukārt Salaspils novietnē notika pastiprinātas pārbaudes, lai pārliecinātos, ka mēris nav ievazāts arī tajā.

Pievienot komentāru