Laukos
Gaļa un zivis

Āfrikas cūku mēris konstatēts saimniecībā Neretas novadā; likvidē 27 cūkas0

ILustratīvs attēls. Foto: LETA

Āfrikas cūku mēra (ĀCM) uzliesmojuma gadījums konstatēts piemājas saimniecībā Neretas novada Mazzalves pagastā. Slimības dēļ tiks likvidētas 27 mājas cūkas, tajā skaitā 12 piena sivēni.

Kā informē Pārtikas un veterinārajā dienestā (PVD), par mājas cūku saslimšanu PVD inspektoriem paziņoja dzīvnieku īpašniece.

PVD saimniecībā veic ĀCM apkarošanas pasākumus, tostarp tiks likvidētas cūkas, kā arī uzsākta epidemioloģiskā izmeklēšana, lai noskaidrotu, kā slimība iekļuva novietnē. Mājas cūkas ir reģistrētas Lauksaimniecības datu centrā (LDC), tās tika turētas kūtī, kopā ar saimniecībā esošajiem liellopiem.

Noteikta karantīna – aizsardzības zona trīs kilometru rādiusā un uzraudzības zona desmit kilometru rādiusā ap slimības skarto saimniecību. Šajā teritorijā esošajās novietnēs tiks pastiprināti kontrolēta cūku reģistrācijas un biodrošības prasību ievērošana un cūku veselības stāvoklis, kā arī transportlīdzekļu kustība. Īpaša uzmanība būs pievērsta dzīvnieku, kā arī gaļas produktu pārvadāšanai.

PVD aizsardzības un uzraudzības zonā esošajiem mājas cūku turētājiem atgādina, ka aizliegts pārvietot cūkas no saimniecības uz saimniecību, kā arī izvest cūkas un cūkgaļu ārpus aizsardzības zonas. Tāpat bez PVD inspektora atļaujas nedrīkst pārvietot arī citus mājdzīvniekus.

PVD atkārtoti atgādina – lai pasargātu mājas cūkas no saslimšanas ar Āfrikas cūku mēri un neizbēgamas to likvidēšanas, stingri jāievēro biodrošības pasākumi:

• jānovērš tiešs un netiešs cūku kontakts ar savvaļas un klaiņojošiem dzīvniekiem.
• nedrīkst pieļaut savvaļas putnu iekļūšanu cūku novietnēs un barības uzglabāšanas vietās; pastāvīgi jāapkaro grauzēji.
• nedrīkst lietot tādus pakaišus, kuriem varētu būt piekļuvuši savvaļas dzīvnieki.
• cūkām nedrīkst izbarot zaļbarību (arī pagalmos pļauto zāli!), termiski neapstrādātus kartupeļus u.c
• kopjot dzīvniekus, jāizmanto tikai šim darbam paredzēts apģērbs un apavi, kuri netiek valkāti ārpus novietnes.
• pie ieejas novietnē jānodrošina apavu dezinfekcija, kā arī novietnē jāveic regulāri tīrīšanas un dezinfekcijas pasākumi. Tāpat rūpīgi jādezinficē fermas teritorijā iebraucošie transportlīdzekļi.
• ja cūkas izskatās neveselas, nekavējoties jāizsauc veterinārārsts!

Šovasar šis ir jau ceturtais ĀCM uzliesmojums mājas cūkām. Pēdējais gadījums bija konstatēts 25.jūnijā un uz doto brīdi ĀCM ir skāris četras saimniecības trīs novadu četros pagastos.

LA.lv