Laukos
Dārzeņi un augļi

Agronoma ieteikums – pienācis laiks stādīt ķiplokus0

Foto: Valdis Semjonovs

Lai gan laikapstākļus prognozēt patlaban ir sarežģīti, tomēr, rēķinoties ar to, ka tomēr šoziem varētu būt gaidāmi barga sala periodi bez sniega, ar ķiploku stādīšanu kavēties nebūtu ieteicams, informē LLKC vecākais dārzkopības speciālists Māris Narvils.

Pēdējās divas sezonas nav bijušas labvēlīgas ķiploku audzēšanai, jo ārmērīgs mitrums un sausums nav ķiploku stihija. Iepriekšējā gadā daudzviet ķiploki sapuva, bet šogad mitruma trūkuma dēļ galviņas bija pavisam sīkas.

Jau šīs nedēļas beigās gaisa temperatūra dienā var nepārsniegt +10oC, kas nozīmē, ka augsnes apžūšana pēc lietus perioda, ko sola nākamnedēļ, būs pavisam minimāla. Tādējādi augsnes mitrums palielināsies, vairs neapžūstot, bet mēneša beigās jau sola pirmo sniegu un salu nakts stundās.

Ja ķiploki jāstāda augsnē, kurai ir smags mehāniskais sastāvs, tas jādara šonedēļ, neraugoties pat uz to, ja augsne ir sausa.

Sākoties lietum, ķiploku stādāmā tehnika ātri aplips ar zemi un stādīšana būs nekvalitatīva.

Vieglākās un sausākās augsnēs ar stādīšanu varētu nedaudz nogaidīt, ja iespējams, nodrošināt raitu mehanizētās stādīšanas procesu. Ja ķiplokus paredzēts stādīt ar rokām un stādījumu mulčēt, vēl kādu nedēļu varētu nogaidīt, bet ilgāk gan nē.

Jāatceras, ka mitrums ir noteicošais, lai ziemas ķiploku daivas iestādītu kvalitatīvi. Vai tas nozīmē, ka, iestādot tos sausākā augsnē, ķiploku daivas būs apdraudētas? Tas iespējams tikai vienā gadījumā, – ja uznāk nopietns kailsals un augsnes mitrums nav mainījies.

Svarīgi atcerēties – ja stāda dažādas ķiploku daivu frakcijas, ir jāmaina stādīšanas dziļums pat 2–3 cm robežās. Lielākās daivas stāda dziļāk – 10–12 cm dziļumā, mazākās 8–10 cm dziļumā. Vieglākās augsnēs ķiplokus stāda dziļāk, smagākās – seklāk. Ja plānots stādījumu mulčēt, stādīšanas dziļumu samazina par 1–2 cm.

LA.lv