Laukos
Graudkopība

Agronome: Latvijas lauksaimniekiem klimata pārmaiņu ietekmē jādomā par ilgtspējīgu saimniekošanu0

Foto – LETA

Latvijas lauksaimniekiem klimata pārmaiņu ietekmē jādomā par ilgtspējīgu saimniekošanu, seminārā izstādē “Pavasaris 2018” teica Latvijas Lauksaimniecības universitātes asociētā profesore, agronome Dzidra Kreišmane.

Viņa uzsvēra, ka straujākas industrializācijas attīstības un fosilo resursu intensīvākas izmantošanas dēļ klimata pārmaiņas notiek straujāk nekā pirms 100 gadiem. Klimata pārmaiņu ietekmē lauksaimniecības kultūru ražība Latvijā tālākā nākotnē varētu pieaugt līdz pat 40%, pateicoties garākam veģetācijas periodam un siltākiem laika apstākļiem. Paredzams arī plašāks audzējamo kultūru klāsts.

Tomēr Kreišmane uzsvēra, ka klimata pārmaiņas ietekmē arī negatīvi, jo Latvijā ziemās arvien biežāk nesasalst augsnes virskārta, augsnes virskārtā bieži novērojami atkušņi, aukstākajā gadalaikā ir mainīgi laika apstākļi. Šo iemeslu dēļ palielinās organisko vielu norādīšanās augsnē, no augsnes izskalojas barības elementi. Pastiprinās arī augu barības elementu un augu aizsardzības līdzekļu izskalošanās risks. Latvijas lauksaimniekiem ir jāspēj pielāgoties klimata izmaiņām. Lai to paveiktu, būtiska ir ilgtspējīga saimniekošana, tostarp jāiegulda meliorācijas sistēmās.

Pēc viņas teiktā, klimata izmaiņu ietekmē pastiprinās arī kaitīgo organismu izplatība, tāpēc lauksaimnieki visā pasaulē ir spiesti vairāk lietot pesticīdus un veterinārās zāles. Siltāks un mitrāks klimats veicina mikotoksīnu ierosināto sēņu izplatību, īpaši, bioloģiskajās saimniecības, kur tik daudz nelieto pesticīdus. Tāpēc agrovides prasības tikai pastiprināsies, ar ko Latvijas lauksaimniekiem ir jārēķinās.

Kreišmane sacīja, ka saimniecībām ir būtiski izvēlēties piemērotu kultūraugu sēšanas un stādīšanas laiku, kā arī atbilstošus tehniskos risinājumus, piemērotu, izturīgu kultūraugu sugas un šķirnes. Tāpat ir būtiski ieviest ģenētisko daudzveidību un izmantot biotehnoloģiju iespējas lopkopībā, ierobežot kaitīgos organismus, efektīvāk izmantot ūdeni, samazināt tā zudumu un uzlabot augsnes īpašības.

Pēc agronomes teiktā, klimata pārmaiņu ietekmē būtiski dokumentēt arī saimniecībā veiktos darbus datubāzē, kas var noderēt analīžu veikšanai. Svarīgi arī aprēķināt barības vielu bilanci, kā arī veikt augsnes ķīmiskās analīzes, kas ļauj precīzāk izmantot mēslojumu tur, kur tas ir vairāk nepieciešams. Tāpat būtiskāka kļūst precīzo tehnoloģisku pielietošana lauksaimniecībā. Piemēram, slāpekļa sensors palīdz piemērot precīzu kultūraugu mēslojuma daudzumu, ņemot vērā slāpekļa vajadzības izvērtējumu.

Agronome uzsvēra, ka lauksaimniekiem jānodrošina arī tas, lai augsnei dotie barības elementi maksimāli efektīvi tiktu izmantoti. 60% Latvijas augšņu ir nepieciešama kaļķošana, kas veicina augu barības vielu uzņemšanu no augsnes, ierobežo slimību izplatību. Pretējā gadījumā barības elementus neizdodas saglabāt augsnē, tie izskalojas no augsnes, jo augi nespēj izmantot barības elementus skābā augsnē. Lopkopībā svarīga ir kvalitatīvas lopbarības iegāde.

Jau vēstīts, ka laikā no 5. līdz 7.aprīlim izstāžu kompleksā “Rāmava” notiek izstāde “Pavasaris 2018”. Plānots, ka izstādē pulcēsies vairāki tūkstoši profesionāļu un interesentu lauksaimniecības, lopkopības, komunālās saimniecības un dārzkopības nozarēs. Kopumā izstādē piedalīsies 320 dalībnieku. Izstādi organizē SIA “A.M.L.” sadarbībā ar Zemkopības ministriju un izstādes ģenerālsponsoru banku “Citadele”.

LA.lv