Graudaugi, Tīrums

Agronome: Latvijas lauksaimniekiem klimata pārmaiņu ietekmē jādomā par ilgtspējīgu saimniekošanu

Latvijas lauksaimniekiem klimata pārmaiņu ietekmē jādomā par ilgtspējīgu saimniekošanu, seminārā izstādē “Pavasaris 2018” teica Latvijas Lauksaimniecības universitātes asociētā profesore, agronome Dzidra Kreišmane.

Viņa uzsvēra, ka straujākas industrializācijas attīstības un fosilo resursu intensīvākas izmantošanas dēļ klimata pārmaiņas notiek straujāk nekā pirms 100 gadiem. Klimata pārmaiņu ietekmē lauksaimniecības kultūru ražība Latvijā tālākā nākotnē varētu pieaugt līdz pat 40%, pateicoties garākam veģetācijas periodam un siltākiem laika apstākļiem. Paredzams arī plašāks audzējamo kultūru klāsts.

Tomēr Kreišmane uzsvēra, ka klimata pārmaiņas ietekmē arī negatīvi, jo Latvijā ziemās arvien biežāk nesasalst augsnes virskārta, augsnes virskārtā bieži novērojami atkušņi, aukstākajā gadalaikā ir mainīgi laika apstākļi. Šo iemeslu dēļ palielinās organisko vielu norādīšanās augsnē, no augsnes izskalojas barības elementi. Pastiprinās arī augu barības elementu un augu aizsardzības līdzekļu izskalošanās risks. Latvijas lauksaimniekiem ir jāspēj pielāgoties klimata izmaiņām. Lai to paveiktu, būtiska ir ilgtspējīga saimniekošana, tostarp jāiegulda meliorācijas sistēmās.

Pēc viņas teiktā, klimata izmaiņu ietekmē pastiprinās arī kaitīgo organismu izplatība, tāpēc lauksaimnieki visā pasaulē ir spiesti vairāk lietot pesticīdus un veterinārās zāles. Siltāks un mitrāks klimats veicina mikotoksīnu ierosināto sēņu izplatību, īpaši, bioloģiskajās saimniecības, kur tik daudz nelieto pesticīdus. Tāpēc agrovides prasības tikai pastiprināsies, ar ko Latvijas lauksaimniekiem ir jārēķinās.

Kreišmane sacīja, ka saimniecībām ir būtiski izvēlēties piemērotu kultūraugu sēšanas un stādīšanas laiku, kā arī atbilstošus tehniskos risinājumus, piemērotu, izturīgu kultūraugu sugas un šķirnes. Tāpat ir būtiski ieviest ģenētisko daudzveidību un izmantot biotehnoloģiju iespējas lopkopībā, ierobežot kaitīgos organismus, efektīvāk izmantot ūdeni, samazināt tā zudumu un uzlabot augsnes īpašības.

Pēc agronomes teiktā, klimata pārmaiņu ietekmē būtiski dokumentēt arī saimniecībā veiktos darbus datubāzē, kas var noderēt analīžu veikšanai. Svarīgi arī aprēķināt barības vielu bilanci, kā arī veikt augsnes ķīmiskās analīzes, kas ļauj precīzāk izmantot mēslojumu tur, kur tas ir vairāk nepieciešams. Tāpat būtiskāka kļūst precīzo tehnoloģisku pielietošana lauksaimniecībā. Piemēram, slāpekļa sensors palīdz piemērot precīzu kultūraugu mēslojuma daudzumu, ņemot vērā slāpekļa vajadzības izvērtējumu.

Agronome uzsvēra, ka lauksaimniekiem jānodrošina arī tas, lai augsnei dotie barības elementi maksimāli efektīvi tiktu izmantoti. 60% Latvijas augšņu ir nepieciešama kaļķošana, kas veicina augu barības vielu uzņemšanu no augsnes, ierobežo slimību izplatību. Pretējā gadījumā barības elementus neizdodas saglabāt augsnē, tie izskalojas no augsnes, jo augi nespēj izmantot barības elementus skābā augsnē. Lopkopībā svarīga ir kvalitatīvas lopbarības iegāde.

Jau vēstīts, ka laikā no 5. līdz 7.aprīlim izstāžu kompleksā “Rāmava” notiek izstāde “Pavasaris 2018”. Plānots, ka izstādē pulcēsies vairāki tūkstoši profesionāļu un interesentu lauksaimniecības, lopkopības, komunālās saimniecības un dārzkopības nozarēs. Kopumā izstādē piedalīsies 320 dalībnieku. Izstādi organizē SIA “A.M.L.” sadarbībā ar Zemkopības ministriju un izstādes ģenerālsponsoru banku “Citadele”.

1 komentārs

 1. ;))))))

  “Kas arī bija jāpierāda”, kā ir sacīts. Tātad – šajā pašreizējā MUĻĶU zemes SILES “de(R)mokrātiskās valsts” parodijā “eurolatv(ĀN)ijā” un tās pa lēto angažētajos “lojālpatrEJotiskajos” masmēdekļos klaji PRETLIKUMĪGA un nožēlojami prasta C_E_N_Z_Ū_R_A rullē, vēl joprojām?!? ;)))

  “Jo vairāk (lumpen)sabiedrība attālinās no patiesības, jo vairāk (un lopiski trulāk) tā neieredz tos (normālos cilvēkus), kuri to vēsta.”
  / apt.cit.aut. – Džordžs Orvels /

  =======

  Ir sacīts: “Pretinieks (galvenokārt – tikai šķietamais jeb tendenciozi iedomātais “pretinieks”), kurš atklāj mūsu kļūdas, ir pat nesalīdzināmi vērtīgāks nekā šķietamais “draugs”, kurš vēlas tās noslēpt.”

  Un, arī: “Gudrs ir NEVIS tas, kas pa glupo “kaujas uz dzīvību un nāvi” ar stipr(āk)u pretinieku (vai pat iedomātu “ienaidnieku”), BET GAN – tas, kuram pietiek jēgas, vēlmes un varēšanas šādu iedomātu “pretinieku / ienaidnieku” padarīt par savu sabiedroto.” 😉

  =======

  Mediju ziņa (2014. gads): “Kā zināms, pēcpadomju Latvijā sabiedrības uzticēšanās žurnālistiem ir drūma problēma. Laiku pa laikam medijos parādās publikācijas par mūsu atsevišķu žurnālistu negodīgo rīcību gan informācijas iegūšanas laikā, gan informācijas tendenciozajā izmantošanā. Mūsu žurnālistikai nav laba morālā slava. Slikti ir tas, ka mūsu žurnālistikā nav konstatējams profesionālais korporatīvisms, aizsargājot savas profesionāli korporatīvās intereses un tajā skaitā savā kontingentā veicot paškritisku vietējās žurnālistikas analīzi, kā arī vajadzības gadījumā nosodot profesionālo normu pārkāpējus. Bet tagad (…) no tā būtiski cieš ne tikai mūsu žurnālistikas ja tā gaužām necilais profesionālais “mundieris”, bet arī visas valsts reputācija.” … ( cit.vied.aut. – zinātnieks un publicists Arturs Priedītis, publikācija “Vai nelietis var būt parlamenta priekšsēdētājs?” )
  ——-
  .
  “Muļķu Zemē – TĀ vi’š i’!…”
  ( …[p]ar MZ SILES “valsts” angažētajiem ‘masmēdekļiem’ )
  ( ‘tekošā momenta aktualizējums’ – iz “O.M.© arChīva” )
  .
  “Caur to ar’ esam slaveni, ka…”
  Šīs “valsts” ‘masu mēdekļi’,
  Pirms “glupo pūli” NOZOMBĒ ~
  Šos pašCENZŪRA izkastrē:
  .
  Ja Saimnieks pauž, ka “melns ir balts” ~
  Top “žurnālistiem” ‘feiss’ tik “salds”,
  Ka pašiem “dūša apšķiebjas” ~
  Dēļ ANGAŽĒTAS …(mel)šanas:
  .
  “Šai Muļķu Zemes “valstī” VISS,
  Ir tā, kā Saimnieks CENZĒJIS ~
  Ja “melns ir balts”, tad – tā vi’š i’,
  Mums ‘nespīd’ citi “viedokļi”!
  .
  Ja Saimnieks pavēl “nospārdīt” ~
  Pa “masmēdekļiem” iz..(gānīt),
  Jebko, kas “nelojāls” vai “svešs”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – paknaps “kešs”)!
  .
  Ja Saimnieks rukšķ (pēc Orvela),
  Ka “četras kājas” = “vērtība”,
  Bet “divas kājas” = “nerullē”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – kretinē)!
  .
  Ja Saimnieks kviec, ka “Krievi nāk!!!”
  Un gvelž, ka “MZ “valstij” VĀKS,
  Bez rietum-OKUPANTIEM ‘briest’!!!”
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – totāls “sviests”)!
  .
  Ja Sainieks ķērc: “Wooow – “hibrīdkarš”,
  JAU grauj šo “valsti”, gadiem garš!!!”
  Kā maitas putns, ap …(‘jūdzies’),
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – “bauri” smies)!
  .
  Ja Saimnieks grib, lai “stukačiem”,
  No “skapja” gļēvi smirdošiem,
  Tiek “cieņa” ZOMBĒTA un “gods”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – pelnīts sods)!
  .
  Ja Saimnieks “prezentē”, ka šis,
  Ir “balts un pūkains” kustonis,
  Ne trekni rijošs SILES lops,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – “profīts” skops)!
  .
  Ja Saimnieks uzdod samelot,
  Un “masmēdekļos” publiskot,
  Par SILES ‘rebēm’ “leģendas”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – BLEFS ir tas)!
  .
  Ja Saimnieks glaimus pieprasa,
  Iekš ANGAŽĒTA “mēdekļa” ~
  ‘Pūš’ “žurnālists”, lai “pūlis” dzird:
  “Yesss – tā vi’š i’!…” (kaut – šķērmi smird)…”

  Ja ZOMBĒTĀJS šķiet “goda vīrs”,
  Kam medijs der kā “mušpapīrs”,
  Pie kura ‘salīp’ VIENTIEŠI,
  Tad – MUĻĶU Zemē tā ‘vi’š i’!
  .
  Bet – tie, kas “nelien” (…) Saimniekiem,
  Tiek “CENZĒTI” no “mēdekļiem”:
  “Kam riebjas VERGOT “lojāli” ~
  Lai lasās… (dillēs), TĀ vi’š i’!…”

  =====

  Oriģinālversijas = “O.M.© blogā”:
  [ CENZĒTS ]
  u.c.

  MUĻĶU, totāli nozombētu LUMPEŅU, bezcerīgi aprobežotu “lojālpatrEJotu”, patoloģiski defektīvu “SILEI pietuvinātu lielāko kretīnu”, “proāmurikāniski orientētu gejropedālisku deRmoliberastu” rasistiski militārhistēriskās propagandas skarbi traumētu “biogaļas izstrādājumu”, demonstratīvi kriminālrecidīva “ķēķa tiesiskuma” SISTĒMĀ parazitējošu “(ekskre)mentu”, “prok(tologu)”, “(bez)godību” u.c. taml. šinderu, klaji PRETLIKUMĪGAS “revolucionārās pārliecības” lopiski trulu zombijfanu, derdzīgi glumu “(p)(ie)līdēju” un nožēlojami gļēvu “kluso mīzēju” zeme SILES “valsts” parodija “eurolatv(ĀN)ija”, XXI gadsimts.

  P.S. Visi “O.M.© arChīvā” fiksētie notikumi ir ienākušies vienīgi Lielp!sānu Pilsoniski Suverēnajā Republikā (LPSR), Ontūna Mazpusāna jurisdikcijā. Visas tēmas, pieminētie personāži, apstākļi u.t.t. ir visīstākie izdomājumi. Interesentiem (t.sk. – privāti) & lietišķai saziņai: ontuns.mazpusans(et)inbox. lv .

Pievienot komentāru