Laukos
Dārzeņi un augļi

Agronoms: Atkusnis dārziem šobrīd nekaitēs 0

Foto LETA

Pagājis pirmais būtiskais kailsala periods, un nelielo sniega segu pašlaik intensīvi kausē atkusnis un lietus. Tomēr šādi laika apstākļi augus dārzos negatīvi neietekmēs, norāda Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra (LLKC) vecākais dārzkopības speciālists Māris Narvils.

Pirms atkušņa kailsala ietekme kopā ar brāzmaino vēju dažviet bija krietni jūtama, jo gaisa temperatūra sasniedza pat -15 līdz -17 grādus. Taču aukstie vēji nebija vērojami ilgstoši, tādēļ arī aukstuma ietekme bija īslaicīga, neradot bažas par augu pārziemošanu dārzos.

Biezāka sniega sega paspēja izveidoties vien atsevišķās vietās Kurzemes pusē, tādēļ būtiska ūdens masu veidošanās atkušņa laikā nav paredzama, līdz ar to arī nav gaidāma dārzu applūšana.

“Īsajā sala periodā sasalt paspēja ne tikai zemes virskārta, bet arī dziļāki tās slāņi. Ja vien neuznāks ilgstošs lietus, ko laika prognozes it kā nesola, pilna augsnes atlaišanās nav paredzama,” norāda Narvils.

Pie šī atkušņa nav sagaidāma kādu dārza augu, kam pat ir salīdzinoši īsāks miera periods, pamošanās, līdz ar to risks, kas varētu pasliktināt ziemošanas apstākļus augļu kokiem, ogulājiem, citām kultūrām, ir pavisam minimāls. Arī kopumā šī brīža laika apstākļi augu pārziemošanai ir labvēlīgi. Lielākā daļa atkušņa laikā izkusušo sniega ūdeņu paspēs notecēt, izņemot atsevišķās lielo lauku teritorijas, kuras paspēja pārplūst un vēlāk sasalt.

Uzmanība jāpievērš aktīvai ciklonu darbībai, kas tiek solīta februāra sākumā. Ja būs slapjš sniegs ar piesalšanu nakts stundās, tad pastāv iespēja, ka augļu kokiem un ogulājiem ar sabiezinātiem vainagiem, var lūzt zari. Tad var nākties palīdzēt, smago sniegu no zariem nokratot. Pareizi un labi koptos dārzos tas īpašas problēmas nesagādās. Savukārt, ja snigšana būs vērojama kaut pie nelieliem mīnusiem, zaru lūšanas riski kokiem būs minimāli.

LA.lv
LE
LETA/LA.lv
Laukos
Jelgavā par septiņiem miljoniem eiro plāno būvēt veģetārās pārtikas ražotni
1 diena
LA
Laukos.lv
Laukos
Vai apdraudēta bezmaksas piena un augļu izdale skolās? Briselē spriedīs par programmas finansējumu
1 diena
AT
Agro Tops
Laukos
Amerikāņi atjauno ‘Massey Ferguson’ traktorus
1 diena

Lasītākie raksti

Par svarīgo

LA
LA.lv
Latvijā
VIDEO: Latvijā pazīstami cilvēki pauž sirsnīgus vēlējumus savai valstij
1 stunda
LA
LA.lv
Kultūra
FOTO: Latvijas simtgades stāsts izskan fantastiskā deju lielizrādē “Abas Malas”
6 stundas
LE
LETA/LA.lv
Sports
“Dinamo” neiemet “bullīšus” un zaudē Gagarina kausa īpašniecei “Ak Bars”
4 stundas
LE
LETA
Dabā
Laika prognoze: kādi laikapstākļi sagaida valsts svētkos, un vai būs labi redzams salūts?
7 stundas
LA
LA.lv
Kultūra
VIDEO. Roze Stiebra: Nevajag Latviju saķemmēt, vienkārši jādzīvo
6 stundas