Laukos
Dārzeņi un augļi

Agronoms: Ilggadīgie stādījumi pirms ziemas kārtīgi jāsalaista 0

Foto-Valdis Semjonovs

Šīs sezonas ilgstošais sausums iespaidojis arī augļu un ogu dārzu sagatavošanos ziemai. Veģetācijas laikā maksimāli iztērētais mitrums rezultējies nepilnīgā jauno dzinumu pieaugumā, – tie ne visur ir optimālajās 30–50 cm robežās, kas liecinātu par labu augļu koku stāvokli, norāda Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra (LLKC) vecākais dārzkopības eksperts Māris Narvils.

Viņš arī akcentē, ka meteoroloģiskā prognoze novembrim, lai arī nesola lielu aukstumu, rada bažas par gaidāmo nokrišņu apjomu, – tie paredzami mazāki par ilggadīgiem vidējiem rādītājiem. Tādējādi lielākajā daļā Latvijas dārzu optimālais mitruma līmenis netiks sasniegts, bet – tieši ūdens ir galvenais augļu koku un ogulāju sakņu sistēmas dzīvotspējas nodrošinātājs.

Ūdenim trūkstot, būtiski tiek traucēta barības vielu virzība. Pat pietiekoši laba barības mēslojuma nodrošinājuma gadījumā, pastāv augsts risks, ka augļu koki un ogulāji nepaspēs sagatavoties ziemošanas periodam.

“Sals, it īpaši kailsals, izsaldējot augsnes aramkārtu, vispirms no tās izsaldē tieši ūdeni, veicinot sakņu sistēmas izsalšanu,” uzsver Narvils.

Var cerēt, ka prognozes mainīsies un nokrišņu daudzums palielināsies. Tomēr saprātīgāk būtu izvērtēt augļu koku un ogulāju stāvokli, lai noteiktu, kuriem nepieciešama papildu laistīšana.

Ja nevar laistīt visu dārzu, pirmos laista tos augus, kas ir galvenie ražas devēji. Nākamie laistāmie tie, kas šogad devuši labu ražu, tērējot daudz resursu.

Kā trešie laistāmi augļu koki un krūmi, kas nodrošina “ražas konveijeru”, tātad svarīgi tiem, kas maksimāli orientējas uz ražas pārdošanu tirgū.

Tikai tad laista tos, kas nodrošina ģimeni ar svaigo augļu un ogu produkciju, kuriem kopumā ir labs ražas potenciāls, bet šogad tie neražoja, un, visbeidzot laista tos, kas dārzā ir jaunpienācēji.

LA.lv
LA
Laukos.lv
Laukos
Vai apdraudēta bezmaksas piena un augļu izdale skolās? Briselē spriedīs par programmas finansējumu
9 stundas
LA
Laukos.lv
Laukos
Viedoklis. Ukraiņu olu rēgs klīst pa Latviju
10 stundas
AT
Agro Tops
Laukos
Amerikāņi atjauno ‘Massey Ferguson’ traktorus
11 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

DK
Dace Kokareviča
Kultūra
Olande un Maļorka vai Ālandi un Maljorka? Mainās īpašvārdu rakstība
1 stunda
LE
LETA
Latvijā
Taksistu konflikts lidostā: policija sāk lietvedību
3 stundas
JL
Juris Lorencs
Latvijā
Juris Lorencs: Latvijas neatkarības garants esam tikai mēs paši 1
2 stundas
LE
LETA
Latvijā
Avārijā uz Ventspils šosejas gājis bojā autovadītājs
1 stunda
LE
LETA
Pasaulē
Latvijas uzņēmuma interesēs mēģināts uzpirkt Lietuvas Bruņoto spēku virsnieku
2 stundas