Laukos
Politika

Agroresursu un ekonomikas institūta direktore iesniegusi atlūgumu0


Agroresursu un ekonomikas institūta Lauksaimniecības tirgus veicināšanas centra vadītāja Ingūna Gulbe preses konferencē informē par pārtikas cenām.
Agroresursu un ekonomikas institūta Lauksaimniecības tirgus veicināšanas centra vadītāja Ingūna Gulbe preses konferencē informē par pārtikas cenām.
Foto: Anna Veronika Grepere/LETA

Pagājušajā nedēļā Agroresursu un ekonomikas institūta (AREI) Zinātniskajai padomei atlūgumu iesniegusi institūta direktore Viktorija Zaremba, un, visticamāk, jau šajā mēnesī varētu tikt izsludināts konkurss uz jauna direktora amatu, aģentūrai LETA pastāstīja par AREI direktora pienākumu izpildītāju ieceltais Juris Multiņš.

“Patlaban esmu AREI direktora pienākumu izpildītājs, un, atbilstoši likumam, norit darbs pie konkursa izsludināšanas uz jauna direktora amatu likumā noteiktajā kārtībā,” viņš sacīja. Par konkursu uz jauna direktora amatu lems AREI Zinātniskā padome, un, visticamāk, decembrī šis konkurss jau tiks izsludināts.

Multiņš teica, ka tikmēr pats pilda AREI direktora pienākumu izpildītāja amata pienākumus, nodrošinot institūta nepārtrauktu darbu. Multiņam neesot zināms, kādēļ Zaremba atkāpusies no amata, jo šis jautājums tika skatīts AREI Zinātniskās padomes slēgtajā sēdē, kurā viņš nepiedalījās.

AREI Zinātniskās padomes priekšsēdētāja Ligita Melece aģentūrai LETA apstiprināja, ka Zaremba 28.novembrī AREI Zinātniskajā padomē ir iesniegusi atlūgumu, un pamatojoties uz Darba likuma 100. panta piekto daļu, kas nosaka, ka darbiniekam ir tiesības rakstiski uzteikt darba līgumu, neievērojot viena mēneša uzteikuma termiņu, starp viņu un AREI Zinātnisko padomi panākta vienošanās, ka šā gada 30.novembris bija Zarembas pēdējā darba diena.

Par AREI direktora pienākumu izpildītāju iecelts Multiņš.

Melece teica, ka jau nākošajā AREI Zinātniskās padomes sēdē 10.decembrī, kas ir vēl pirms 18.decembra plānotajām AREI Zinātniskās padomes pārvēlēšanām, varētu tikt nolemts izsludināt konkursu uz jauna institūta direktora amatu.

“Manuprāt, nav ko vilcināties ar konkursa izsludināšanu,” teica Melece. Vienlaikus viņa paskaidroja, ka, ņemot vērā oficiālo kārtību, februāra beigas ir pats drīzākais laiks, kad institūtam būs jauns direktors.

AREI Zinātniskās padomes priekšsēdētāja nevarēja pateikt, kādēļ Zaremba iesniegusi atlūgumu, norādot, ka bez AREI Zinātniskās padomes akcepta to nevar izpaust – padomes sēde, kurā šo jautājumu skatīja, bija slēgta.

“Cilvēkam ir dažādi iemesli, kādēļ viņš uzteikumu raksta. (..) Cilvēks gribēja aiziet konkrēti tajā pašā dienā, mēs vienojāmies par to, ka viņas pēdējā darba diena ir 30.novembris, rīkojums tika parakstīts, cilvēks tika atbrīvots no darba pienākumiem,” teica AREI Zinātniskās padomes priekšsēdētāja.

Viņa piebilda, ka patlaban Multiņa vadībā institūta darbs veiksmīgi turpinās.

Komentējot svētdien, 2.decembrī Latvijas Televīzijas raidījumā “de facto” sniegto informāciju par regulāro direktoru maiņu institūtā, kas kavējusi Eiropas fondu apmaksātu projektu īstenošanu un bijis starp Zarembas aiziešanas no darba cēloņiem, Melece teica, ka sniegtā informācija par AREI direktoru maiņas biežumu neatbilst patiesībai.

Atšķirībā no sižetā minētajiem sešiem direktoriem, Zaremba bija ceturtā institūta direktore kopš tā izveides un lauksaimniecības zinātnisko institūciju konsolidācijas 2015.gadā un direktoriem bijuši dažādi iemesli, kādēļ viņi no darba aizgājuši.

Ar Zarembu aģentūrai LETA neizdevās sazināties.

LLU, kura pārraudzībā pārraudzībā kā atvasināta publiska persona ir AREI, publiskotajā informācijā teikts, ka patlaban institūta zinātnieki turpina darbu un īsteno pētījumus, taču ir iestājusies administratīvā krīze, kuras rezultātā ir aizkavēta dažādu projektu vadība.

Decembrī plānota institūta pilnsapulce, kurā plānotas Zinātnes padomes vēlēšanas, taču LLU rosinās diskusiju par institūta turpmāko darbību un tās formu. Šobrīd juridiski LLU nevar iejaukties institūta darbībā, jo tā ir atbilstoša Latvijas likumiem.

Latvijas Televīzijas raidījums “de facto” svētdien ziņoja, ka policija ir veikusi izmeklēšanu par Eiropas fondu apmaksātu projektu īstenošanu AREI aizdomās, ka institūts pieņēmis un samaksājis pakalpojumu, kas konkrētajā brīdī nemaz netika sniegts.

Jau ziņots, ka AREI ir LLU pārraudzīta iestāde. To izveidoja pirms gandrīz trim gadiem, apvienojot Valsts Priekuļu laukaugu selekcijas institūtu, Valsts Stendes graudaugu selekcijas institūtu un Latvijas Valsts agrārās ekonomikas institūtu.

LA.lv