Laukos
Gaļa un zivis

Aitas gaļas iepirkuma cenas Latvijā gada laikā nedaudz sarukušas0

Foto no SIA “Mikaitas” personīgā arhīva

Aitas liemeņu vidējās iepirkuma cenas pagājušā gada decembrī bija par 0,9% zemākas nekā pirms gada attiecīgajā mēnesī, kamēr pārējās Baltijas valstīs un Eiropas Savienībā (ES) šīs cenas gada laikā ir kāpušas, liecina Zemkopības ministrijas (ZM) Tirgus un tiešā atbalsta departamenta dati.

Latvijā aitu liemeņu vidējās iepirkuma cenas pagājušā gada decembrī bija 317,45 eiro par 100 kilogramiem, kas ir 0,9% kritums salīdzinājumā ar attiecīgo mēnesi pirms gada. Tikmēr Igaunijā aitu liemeņu vidējās iepirkuma cenas pērn decembrī bija 360,87 eiro par 100 kilogramiem, kas ir 68,5% kāpums salīdzinājumā ar attiecīgo mēnesi pirms gada, ES vidēji – 495,47 eiro par 100 kilogramiem, kas ir par 3,6% vairāk nekā pirms gada. Lietuvā vidējās iepirkuma cenas pērn decembrī vidēji auga par 3,5% salīdzinājumā ar 2016.gada decembri un sasniedza 416,08 eiro par 100 kilogramiem.

Saskaņā ar Eiropas Komisijas (EK) datiem, pasaules tirgū pagājušajā gadā Jaunzēlandes, Austrālijas un Urugvajas cenu līmenis izlīdzinājies – Urugvajā un Austrālijā pagājušā gada beigās aitas gaļas cenas samazinājās, kamēr Jaunzēlandē tās pakāpeniski kopš gada sākuma pieauga.

Vienlaikus ZM datos teikts, ka Ķīna maina pasaules aitu gaļas tirgus dinamiku, jo šī valsts šobrīd ir lielākā ražotāja, patērētāja un importētāja. Ķīna aitas gaļu importē galvenokārt no Austrālijas un Jaunzēlandes, kas ierindojas starp top trīs lielākajām aitu gaļas ražotājām pasaulē. ES ir otrā lielākā aitas gaļas importētāja. Saskaņā ar prognozēm globālais pieprasījums pēc aitas gaļas turpinās augt, īpaši pateicoties Ķīnai. Aitas gaļas tirgum vajadzētu saglabāties stabilam, ar nelielu cenu pieaugumu.

ZM norāda, ka kopumā ES pēdējos desmit gados vērojamas tirdzniecības izmaiņas – nedaudz, bet pakāpeniski, samazinājies imports un nedaudz palielinājušies eksporta apjomi.

ES ilgtermiņa prognozes neliecina par būtiskām izmaiņām aitu gaļas ražošanā, importā un patēriņā. Vienlaikus pasaulē ir atsevišķi faktori, kas ilgtermiņā var ietekmēt aitas gaļas tirgu, piemēram, starptautisko tirdzniecības nolīgumu tālāka attīstība, globālās ekonomikas perspektīvas, valūtas kursi, un arī citu gaļu, īpaši liellopu gaļas, konkurence, kas ietekmētu aitas gaļas pieprasījumu.
Vairāk par jērgaļas tirgu lasiet šeit

LA.lv