Laukos
Lauku sēta

Kad ir labākais laiks aitu lecināšanai? Atbild eksperts0

Foto – Shutterstock. Ilustratīvs attēls

jautājums Kad var lecināt aitas? JĀZEPS RĒZEKNES NOVADĀ

Aitu ciltsdarba speciāliste Harita Eglīte iesaka katram aitu audzētājam izveidot savu aitu audzēšanas kalendāru, izvēloties agru (decembris) vai vēlu (marts–aprīlis) jēru dzimšanas laiku.

Lecina rudenī

Vairākās saimniecībās dzīvniekus lecina oktobrī, lai tie atnestos martā. Šajā gadījumā izdevīgi, ka pavasarī sākas ganību periods, – aitas ar jēriem iziet ganos, lielākoties nobarojas ar ganību zāli, tādējādi saimniecībā samazinās barības izmaksas.

Lecina vasarā

Citās saimniecībās ganāmpulka īpašnieki aitas lecina jūlijā, tad tās atnesas decembrī. Šajā gadījumā jēri dzimst spēcīgi, jo aitas grūsnības pirmajā pusē ganās ganībās. Vēl viena priekšrocība – tirgū pēc jēriem ir lielāks pieprasījums, tos var izdevīgi pārdot.

Jaunaitu lecināšana

Jaunaitas sāk lecināt, kad tās pārsniegušas viena gada vecumu un sver vismaz 50 kilogramu, – tik lieli izauguši dzīvnieki ir spējīgi iznēsāt savus jērus. Nedrīkst to darīt agrāk, jo dzīvniekiem vēl jāaug. Var būt apgrūtinātas dzemdības, mazs jēru skaits, tie ir dzīvotnespējīgi, aitām trūkst piena un ir mazāk izteiktas mātes īpašības. Lecināšanas laikā aitām jābūt pieejamai kvalitatīvai rupjajai barībai – skābsienam vai sienam, kura sastāvā ir tauriņzieži (tie satur daudz proteīna) kopā ar stiebrzālēm. Aitu mammas lecināšanai parasti izmanto līdz septiņām atnešanās reizēm, t.i., septiņu gadu vecumam. Ideāls variants, ja mātei katru gadu dzimst ne vairāk par diviem jēriem, jo tad tā pati spēj savus mazuļus iznēsāt un izbarot.

LA.lv