Laukos
Politika

Akcīzes kāpuma dēļ alus darītavām būs jāatlaiž strādnieki0

Foto LETA

Ja Saeima šodien atbalstīs atsevišķu deputātu lēmumu par 50% paaugstināt akcīzes nodokli alum, tuvākajā nākotnē darbinieku skaits alus nozarē var sarukt par aptuveni 30%, kas īpaši skars iedzīvotājus Latvijas reģionos.

Akcīzes nodoklis alum pēdējo trīs gadu laikā ir pieaudzis par 45%, ko nozare ir spējusi pārdzīvot, jo likmes celšana bija pakāpeniska, taču šobrīd plānotais pieaugums par 50% jau viena gada laikā daudzām alus darītavām var būt nepanesams.

“Atsevišķu politiķu rīcība ir pilnīgi destruktīva, jo apdraud alus nozares pastāvēšanu ilgtermiņā. Ņemot vērā, ka alus nozare jau vairākus gadus balansē uz rentabilitātes robežas, jo vietējais patēriņš krītas, straujš akcīzes pieaugums faktiski piespiedīs daļai alus darītavu atlaist darbiniekus, bet daļai mazo reģionālo darītavu izvērtēt vispār savu pastāvēšanu. Par to liecina ne tikai mūsu aprēķini un prognozes, bet arī citu valstu pieredze,” norādīja Latvijas Alus darītāju savienības izpilddirektors Pēteris Liniņš.

Patlaban Latvijas alus nozarē strādā aptuveni 1500 darbinieku, neskaitot saistītās nozares, kuras arī noteikti cietīs no akcīzes nodokļa pieauguma alum, ņemot vērā prognozējamo apgrozījuma kritumu, norāda aldari.

Saistītie raksti

Jau ziņōts, ka Finanšu ministrija (FM) rosina vēl straujāk celt akcīzes nodokli alkoholiskajiem dzērieniem, alum un cigaretēm, tostarp pārējiem alkoholiskajiem dzērieniem akcīzes nodokli rosināts noteikt 1670 eiro par absolūtā spirta procentu iepriekš plānoto 1450 eiro vietā.

Ministrijas sagatavotie priekšlikumi grozījumiem likumā par akcīzes nodokli, kas iesniegti apstiprināšanai galīgajā lasījumā, tostarp paredz akcīzes nodokli alum kāpināt līdz 6,8 eiro par katru absolūtā spirta tilpumprocentu iepriekš plānoto 5,6 eiro vietā.

LA.lv