Laukos
Politika

Alus darītāji: VARAM viedokļa maiņa par depozīta sistēmu nav skaidra0

Foto – LETA

Alus darītājiem nav skaidrs, kādēļ Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) krasi mainījusi viedokli par iepakojumu depozīta sistēmas ieviešanu, sacīja Latvijas Alus darītāju asociācijas (LADA) vadītāja Ināra Šure.

Viņa norādīja, ka VARAM patlaban plāno depozīta sistēmas ieviešanu, lai gan iepriekš noteica, ka depozīta sistēma netiks ieviesta.

LADA pārstāvis Oskars Fīrmanis norādīja, ka uzņēmumu veiktie aprēķini rāda, ka depozīta sistēmas ieviešana Latvijā izmaksātu vairāk nekā 30 miljonus eiro, lai gan tā attiektos tikai uz 10% līdz 12% no kopējā atkritumu daudzuma.

“Šobrīd šīs izmaksas būtu jāsedz uzņēmējiem, lai gan iepriekšējā periodā bija iespēja depozīta sistēmas ieviešanai piesaistīt Eiropas Savienības līdzfinansējumu,” norāda Fīrmanis.

Tāpat viņš skaidro, ka depozīta sistēmā vienas atpakaļ savāktās vienības izmaksas būs vismaz septiņas reizes augstākas nekā pie esošās dalītās atkritumu vākšanas sistēmas, kurā jau patlaban ir ieguldīti vairāki desmiti miljoni eiro.

Savukārt Šure uzsvēra, ka depozīta sistēma Lietuvā strādā ar aptuveni divu miljonu eiro lieliem zaudējumiem un pēc sistēmas ieviešanas vienas vienības cena patērētājam pieauga par aptuveni 4,2 centiem plus pievienotās vērtības nodoklis.

“Tāpat, pēc depozīta sistēmas ieviešanas, patērētājam, iegādājoties produktu, ir papildus jāmaksā depozīta maksa 10 centu apmērā. Līdz ar to, kopš depozīta sistēmas ieviešanas, pircējam par vienu vienību papildus ir jāmaksā vismaz 15 centi,” sacīja Šure.

Tāpat viņa uzskata, ka depozīta sistēmas ieviešana nav viennozīmīgi vērtējama, jo vairākās Eiropas valstīs tā darbojas ar zaudējumiem un no tās atsakoties, jo izmaksas attiecībā pret savākto iepakojumu daudzumu ir milzīgas.

“Viena no valstīm, kas pavisam nesen pieņēma lēmumu atteikties no šīs sistēmas, ir Dānija. Šobrīd būtu lietderīgi nesteigties ar depozīta sistēmas ieviešanu, bet pāris gadus izvērtēt Lietuvas pieredzi un tikai pēc tam pieņemt lēmumu,” norāda LADA pārstāve.

Kā ziņots, vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Kaspars Gerhards (VL/TB-LNNK) šodien Saeimai iesniedzis informatīvo ziņojumu par sistēmas iepakojumu depozīta sistēmas ieviešanu Latvijā.

Plānots, ka maksa par vienu iepakojuma vienību būs 10 centi.

LA.lv
LE
LETA
Laukos
LTRK piešķirto Livonijas balvu saņēmis “Latvijas finieris” un “Granula invest”
2 dienas
AT
Agro Tops
Laukos
Nezāļu ierobežošana bioloģiskajos sējumos rudenī
2 dienas
LE
LETA
Laukos
Konceptuāli atbalsta grozījumus, kas paredz administratīvo atbildību par lauksaimniecības zemes neizmantošanu lauksaimnieciskajā darbībā
2 dienas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

LA
LA.LV
Latvijā
VIDEO: “Brexit” tuvošanās riski: tautieši pastāsta, kā šobrīd jūtas Lielbritānijā
11 stundas
LE
LETA
Dabā
Sinoptiķi brīdina: svētdien vējš visvairāk plosīsies piekrastē, koku lūšana iespējama visā valstī
7 minūtes
LA
LA.LV
Latvijā
VIDEO: Zemessargi Rīgā mācās aizturēt nemiera cēlājus 1
11 stundas
LA
LA.LV
Latvijā
VIDEO: Saindējušos bērnu veselības stāvoklis joprojām smags 1
11 stundas
LL
LETA, LA.lv
Dabā
VIDEO: Pērkona negaiss Madonā izraisījis virpuļviesuli
16 stundas