Laukos
Bizness

Alus nozare pēdējā brīdī vēl mēģina mainīt tautas kalpu nostāju pret PET pudeļu straujo aizliegumu0

Foto LETA

Saeimas deputātu pēkšņā un nepamatotā iecere ieviest divu litru plastmasas jeb PET pudeļu aizliegumu jau pēc pusgada ir pretrunā jebkādai uzņēmēju atbalsta politikai, līdz ar to pirms rīt paredzētā balsojuma vēl rūpīgi jāapdomā attiecīgā lēmuma sekas, teikts alus ražotāju atklātajā vēstulē, kas pirms ceturtdien plānotās Saeimas balsojuma šodien nosūtīta visiem parlamenta daputātiem.

“Kā jau pārrunās ar Valsts prezidentu Raimonda Vējoņa kungu uzsvērām, alus nozares uzņēmēji ir publiski pauduši gatavību un atbalstu lēmumam nākotnē atteikties no alus ražošanas divu litru PET iepakojumā. Tomēr pāreja jāveic pakāpeniski, lai izvairītos no nesamērīgām izmaksām, kas var būtiski ietekmēt vietējo ražotāju konkurētspēju, un nepārkāpjot tiesiskās paļāvības principu,” teikts vēstulē.

Tajā norādīts, ka sarunās ar politiķiem nozares pārstāvji akcentējuši – pēdējos gados alus tirgus katru gadu arvien sarūk un nozare strādā ar vairāku miljonu eiro lieliem zaudējumiem – pēdējos trīs gadus zaudējumi ir 6,2 miljonu eiro apmērā. PET iepakojums šobrīd aizņem 40% no visa alus tirgus, un arī šim segmentam ir tendence ir samazināties. Vēršanās pret alus nozari neatrisinās alkohola patēriņa problēmas valstī, bet radīs netaisnīgus ierobežojumus un zaudējumus atsevišķiem uzņēmumiem, kas nodarbojas ar alus brūvēšanu Latvijā.

“Piedzīvojot notikumus, kas saistīti ar alus nozari un lēmumiem attiecībā pret to, rodas bažas, ka valsts ignorē uzņēmējus un šobrīd ar pārsteidzīgiem lēmumiem draud sagraut alus nozari. Ne tikai alus ražošanā, bet jebkurā ražošanas procesā, lai pārorientētos, nepieciešams saprātīgs pārejas periods, lai varētu veikt investīcijas un pārplānot ražošanu. Šobrīd noteiktais likumprojekta spēkā stāšanās termiņš ir nesamērīgs, un pieņemtais lēmums ir signāls, ka uzņēmēji vairs nevar paļauties uz valsti – tā vietā, lai atbalstītu ražošanu un uzņēmējdarbību, tieši pretēji – tiek noteikti krasi un nepārdomāti ierobežojumi, kas uzņēmējiem radīs būtiskus zaudējumus un ietekmēs vietējo ražotāju
konkurētspēju, kas draud gan ar ražošanas apjomu, gan darbinieku skaita samazinājumu,” norādīts vēstulē.

Alus ražotāji kā sociāli atbildīgi uzņēmumi novērtē centienus izskaust pārmērīgu alkohola lietošanu, arī pašiem realizējot dažādas iniciatīvas. Satraukums un pretestība netiek vērsta pret centieniem ierobežot alkohola lietošanu, bet gan pret valsts politiķu nostāju un attieksmi pret ražotājiem, kās veido būtisku daļu no valsts ekonomikas. Uzņēmējiem pēkšņi un strauji tiek mainīti noteikumi, nerēķinoties ne tikai ar nozares kopējo situāciju, bet arī uzņēmēju veiktajām investīcijām attīstībā.

Tautsaimniecības komisijas pieņemtais priekšlikums par likumprojekta spēkā stāšanās laiku noteikt 2018. gada 1. janvāri, un par to pēdējā, 3.lasījumā, lemt jau 8. jūnijā, bez nosūtīšanas uz Eiropas Komisiju, pārkāpj demokrātiskas valsts, Eiropas Savienības, līdztiesības, samērīguma, tiesiskās paļāvības un saprātīgas tiesību normu piemērošanas principus, norāda alus ražotāji.

“Ņemot vērā minēto, lūdzam ikvienu Saeimas deputātu būt saprātīgam, nosakot likumprojekta spēkā stāšanās termiņu, un noraidīt Tautsaimniecības komisijas atbalstīto priekšlikumu, tādejādi, saglabājot zināmu uzņēmējdarbības vides prognozējamību un alus nozares pastāvēšanu,” rezumēts atklātajā vēstulē.

Vēstuli parakstījis Latvijas Alus darītāju savienības izpilddirektors Pēteris Liniņš,
Latvijas Pārtikas uzņēmumu federācijas padomes priekšsēdētāja Ināra Šure un AS “Cēsu alus” valdes priekšsēdētāja Eva Sietiņsone.

Jau vēstīts, ka Saeimas komisijas deputātu atbalstītie grozījumi nosaka, ka alu, raudzētos dzērienus, starpproduktus un pārējos alkoholiskos dzērienus, kas saražoti līdz 2017.gada 31.decembrim, ja tie iepakoti plastmasas pudelēs virs 0,5 litriem un spirta daudzums tajos pārsniedz 5,8 tilpumprocentus, Latvijā būs atļauts realizēt līdz to derīguma termiņa beigām, bet ne ilgāk kā 2018.gada 31.martam. Eksportēt šādu produkciju varēs arī pēc tam. Latvijā varēs tirgot alkoholiskos dzērienus iepakojumos no 0,5 litriem līdz litram, ja spirta daudzums tajos nepārsniedz 5,8 tilpumprocentus.

LA.lv