Dārzeņi un augļi, Veikalā un tirgū

Ar ko Līgo svētkos aizstāt Spānijas melones un Portugāles ķiršus?

Spānijas melones, Portugāles ķiršus un Nīderlandes tomātus vismaz Līgo svētkos varam aizstāt ar Latvijā izaudzēto, jo vasaras saulgrieži ir laiks, kad pašmāju izaudzētais dārzeņu un ogu piedāvājums uzņem arvien lielākus apgriezienus.

Kā veikalu plauktos neapjukt un izvēlēties vietējo produkciju un, kādi vietējie produkti šobrīd ir pieejami, skaidro biedrības “Zemnieku saeima” dārzeņkopības speciālisti.

Biedrībā norāda, ka patlaban tirgos un veikalos pircējiem tiek piedāvāti visa veida vietējie zaļumi – lociņi, salāti, dilles, spināti, zaļie zirnīši utt. Protams, vietējie tomāti un gurķi ir pieejami jau kopš pavasara, tāpat arvien vairāk ir pieejami pašu audzēti kabači, kāposti un kartupeļi, kā arī pirmās sarkanās bietes un burkāni.

Savukārt krietni uzmanīgākiem vajadzētu būt, ja par Latvijā audzētiem jau tagad tiek uzdoti baklažāni, paprika, sakņu selerija, puravi, sviesta pupiņas un cūku pupas. Šie produkti no Latvijas laukiem un siltumnīcām tiks novākti pēc pāris nedēļām.

Kooperatīva „Mūsmāju dārzeņi” vadītāja Edīte Strazdiņa akcentē – lai iegādātos Latvijā audzētus dārzeņus, lielveikalos noteikti jāizlasa cenu zīme, kur ir norādīta produkta izcelsmes valsts. Tāpat lielveikalu akciju bukletos pirmie pašmāju dārzeņi ir īpaši izcelti. Piesardzīgākiem jābūt, iepērkoties tirgū, jo tieši tur visbiežāk importa dārzeņus piedāvā kā vietējos. Patlaban lielveikalos ir nopērkami vietējie gurķi, tomāti, zirņi, kabači, kāposti, kolrābji, savukārt jaunie kartupeļi vairumā gan vēl nevarētu būt.

Savukārt saimniecības „Baltiņi” pārstāve Sandra Marcinkeviča atzīmē, ka visdrošāk un uzticamāk vietējos dārzeņus iegādāties tieši pie paša audzētāja. “Ja šāda iespēja nepastāv, kā nākamo iesaku lielveikalu ķēdes un interneta veikalus vai tiešās pirkšanas pulciņus, jo tajos visos ir skaidrs izcelsmes ceļš. Ja runā par tirgu, tad droši varu apgalvot -jo lielāks tirgus, jo mazāka ticamība ir dārzeņu izcelsmei,” saka zemniece, piebilstot, ka piemēram, sākotnēji Nakts tirgus tika veidots tieši vietējiem zemniekiem, bet šobrīd tur pašmāju audzētāju palicis ļoti maz.

Līgo svētki ir vieni no latviešu tradicionālākajiem svētkiem, tādēļ arī svētku galdā aicinām izmantot Latvijā audzētus dārzeņus, augļus un ogas.

1 komentārs

  1. Tad ķiršus un melones aizstāt ar lokiem redīsiem??? Kāpēc gan nevarētu ēst ķiršus? Domāju, kā arī senlatvieši Jāņos no tiem neatteiktos, ja viņiem būtu tāda iespēja. Jāņos taču vienmēr cēla galdā to labāko un gardāko.

Pievienot komentāru