Augu aizsardzība, Dārzeņi un augļi

Šāviens un lāzerstars. Padomi cīniņā ar putniem – dārza postītājiem

Kā atbaidīt putnus, lai tie nebojātu siltumnīcas plēvi? VERONIKA ENGURES NOVADĀ
Kā pasargāt zemenes no strazdiem? ANDRIS MADONAS NOVADĀ

Lai saprastu, kas putnus pievelk, ieteicams pārbaudīt siltumnīcas konstrukcijas. Ja tā būvēta no koka karkasa, iespējams, koksnē iedzīvojušies kāpuri. Interese putniem var rasties arī par citu barību – lidojošiem kukaiņiem siltumnīcā. Vārnas un žagatas nereti pievilina necaurspīdīga plēve. Lidoņiem tā šķiet interesanta, jo atstarojas.

– Lai atbaidītu putnus, nepieciešams likvidēt kukaiņus siltumnīcā un radīt barjeru starp plēvi un putniem. Siltumnīcai apkārt der uzvilkt tīklu vairāk nekā 2 cm atstatumā no plēves, pretējā gadījumā putni joprojām knābās segmateriālu. Tīklam jābūt diezgan smalkam, bet nekādā gadījumā gatavotam no makšķerauklām, jo putni tajā sapīsies un ies bojā, – brīdina ornitologs Rolands Lebuss.

LU Bioloģijas fakultātes asociētais profesors Jānis Priednieks piebilst, ka vārnveidīgo putnu atbaidīšanai var izmantot arī tradicionālas, lētas metodes, piemēram, piestiprināt pie siltumnīcas galiem spožas folijas lentes, kas vējā plīvo un čaukst. Papildus izliek putnubiedēkli vai balonus ar putnu acīm (tos pašlaik piedāvā lielveikalos). Ja pietiek laika un saimnieks dārzā ir visu dienu, putnus ik pa brīdim var atbaidīt ar klaigāšanu. Diemžēl šie paņēmieni putnus atvaira tikai neilgu laiku, vēlāk tie pie visa pierod.

Nelielā dārzā zemeņu ražas postītājus neilgi pirms ogu gatavošanās var piemānīt, dobēs saliekot nokrāsotus akmentiņus zemeņu lielumā. Putni tos mēģinās ēst un pēc tam, iespējams, vairs neies zemenēm tuvumā.

Lielās platībās labākais risinājums pret putniem ir vairāku atbaidīšanas metožu kombinācija, proti, skaņu signāls (šāviens) vienlaikus ar lāzerstaru. Zemeņu audzētājam šajā gadījumā vajadzīgs gāzes ierocis (maksā 80–120 eiro), tukšās patronas pistolei un lāzera rādāmkociņš (tie ir zaļā vai sarkanā krāsā, nopērkami aptuveni par 5 eiro). Saimniekam pietiek dažas reizes pašaut un paspīdināt, lai putni dārzā vairs nerādītos, jo krāsu efekts un blīkšķis ir tiešām pamatīgs. Šaut no gāzes ieroča ar tukšām patronām vēlams mazāk apdzīvotās vietās, jo, ja blakus būs kaimiņi, viņi kādā brīdī sāks jautāt, kas notiek.

Pievienot komentāru