Laukos
Graudkopība

Arī Lietuvā applūdusi raža un kombaini netiek uz lauka0

Foto BNS/Scanpix/LETA

Vairākās Lietuvas pašvaldībās lietavu apdraudētās ražas dēļ izveidojies smags stāvoklis – Roķišķu rajonā jau izsludināta ārkārtējā situācija, tādu iespēju apsver arī Panevēžas un Anīkšču rajoni, ar līdzīgām problēmām saskārušies Zarasu, Ignalinas un Kupišķu rajoni.

“Zemnieki nāk uz pašvaldības padomes sēdi ar asarām acīs un saka – visi mūsu sējumi pagalam,” stāstījis Roķišķu rajona mērs Antans Vagonis. “Aizsūtīju savus padomniekus nofotografēt, viņi atveda tādus materiālus, ka gluži vai pārbijos, kas notiek rajonā.”

Pēc viņa sacītā, visvairāk cietušas mazās saimniecības, kur zemniekiem nav savas lauksaimniecības tehnikas un nākas gaidīt, kamēr pļauju būs pabeigušas lielākās saimniecības un no tām varēs nomāt kombainus. “Raža ir applūdusi. Graudi tur vēl ir, bet neviens kombains netiek klāt,” stāstījis mērs.

Arī Panevēžas rajonā, kur pēc spēcīgām lietusgāzēm applūduši labības lauki un tīrumi, tiek apsvērta iespēja izsludināt ārkārtējo situāciju.

Kā ziņu aģentūrai BNS norādījis rajona mērs Povils Žagunis, pašvaldība neko nespēj palīdzēt rajona iedzīvotājiem, jo runa nav par to, ka pārplūdusi upe vai strauts, – ūdenī faktiski mirkst teju visa rajona teritorija un zaudējumi nenovāktās ražas dēļ vien var sniegties desmitos vai pat simtos tūkstošos eiro, nemaz nerunājot par applūdušajiem dārziem vai pagrabiem. Aizvadītās diennakts laikā vien nokrišņu daudzums pārsniedzis visa mēneša normu. Zaudējumus jau var prognozēt arī nākamajam gadam, jo zemnieki nevar sastrādāt zemi.

Šobrīd pašvaldība apkopo datus un aplēš zaudējumus, bet lēmums par ārkārtējās situācijas izsludināšanu varētu tikt pieņemts trešdien vai ceturtdien.

“Man nācies pieredzēt dažādus gadus, bet šie trīs mēneši tiešām bijuši nokrišņiem bagāti,” atzinis mērs.

Spēcīgās lietusgāzes pirmdien bija applūdinājušas arī Panevēžas pilsētas ielas, bet pašvaldības sabiedrisko attiecību dienesta vadītāja Vilma Kučīte aģentūrai BNS sacījusi, ka pilsētā ārkārtējo situāciju nav paredzēts izsludināt.

Par ārkārtējās situācijas izziņošanu tiek spriests arī Anīkšču rajonā, kur pēc lietusgāzēm situācija ir apmēram tikpat bēdīga. Kā laikrakstam “Anykšta” sacījis Lietuvas lauksaimnieku savienības Anīkšču nodaļas priekšsēdētājs Žilvins Augustinavičs, liela daļa zemnieku rajonā nav nopļāvuši vasarājus, citviet vēl nav iespējams nopļaut arī ziemājus.

Tikmēr Zarasu pašvaldība pagājušajā piektdienā paziņoja, ka no slapjajiem labības laukiem vēl nav novākts vairāk par pusi šā gada ražas. “Kartupeļus cilvēki vairs pat nerok, tie vienkārši ir sapuvuši vagās,” viņš stāstījis.

LA.lv