Laukos
Politika

Arī putnus, trušus un kazas varēs kaut pēc halal metodēm0


Ilustratīvs foto.
Ilustratīvs foto.
Foto- LETA

Latvijā noteikti putnu, trušu un kazu kaušanas nosacījumi saistībā ar reliģisko kopienu tradīcijām, paredz valdības otrdien atbalstītie un Zemkopības ministrijas (ZM) izstrādātie grozījumi Ministru kabineta (MK) noteikumos par kaušanai paredzēto lauksaimniecības dzīvnieku aizsardzības prasībām.

ZM anotācijā skaidro, ka patlaban spēkā esošajos noteikumos ietverti nosacījumi liellopu un aitu kaušanai saskaņā ar reliģisko kopienu tradicionālajām gaļas ieguves metodēm, bet nav attiecīgu prasību par putnu, trušu un kazu gaļas ieguvi.

Līdz ar to grozījumi noteikumos pieļauj putnu, trušu un kazu gaļas ieguvei izmantot visas metodes, kas norādītas Eiropas Savienības (ES) regulā par dzīvnieku aizsardzību nonāvēšanas laikā.

Noteikumu projekts ļaus reliģisko kopienu vajadzībām iegūt gaļu no liellopiem, aitām, kazām, putniem un zaķveidīgajiem, ievērojot īpašas prasības kaušanas laikā, lai nodrošinātu dzīvnieku labturību. Tādejādi tiesiskais regulējums pilnveidos spēkā esošo sistēmu un paplašinās esošo regulējumu, kādā dzīvnieki kaujami reliģisko kopienu vajadzībām.

ZM arī atzīmē, ka uz nepieciešamību veikt grozījumus noteikumos norādīja gaļas pārstrādes uzņēmumi, kuru darbība ir vērsta uz jaunu tirgu apgūšanu Apvienotajos Arābu Emirātos un Saūda Arābijā.

Kā ziņots, halal ir tā dēvētā reliģiskā kaušanas metode, kas tiek realizēta saskaņā ar islāma tradīcijām. Saskaņā ar halal dzīvnieku kaušanas metodi dzīvniekam ar asu nazi, bez apdullināšanas, tiek precīzi pārgriezts kakls un iztecinātas asinis.

Grozījumi MK noteikumos “Kaušanai paredzēto lauksaimniecības dzīvnieku aizsardzības prasības” stāsies spēkā pēc to publiskošanas oficiālajā izdevumā “Latvijas Vēstnesis”.

LA.lv