Laukos
Politika

Arī Salas un Aknīstes novadus ierindos plūdu skartajā ārkārtas zonā0


Applūdušās pļavas Baltinavā
Applūdušās pļavas Baltinavā
Foto Jānis Zālītis

Saistībā ar augusta nogalē notikušo plūdu izraisītajiem postījumiem, arī Salas un Aknīstes pagasti tiks ierindoti zonā, kurā līdz 30.novembrim izsludināta ārkārtas situācija lauksaimniecības sektorā, paredz valdības darba kārtībā iekļautie grozījumi rīkojumā “Par ārkārtējās situācijas izsludināšanu”.

Kā norādīts Zemkopības ministrijas skaidrojumā, ministrija saņēmusi vēstules no Salas novada pašvaldības un Aknīstes novada pašvaldības ar lūgumu ārkārtējo situāciju izsludināt arī šajos novados, jo arī tur situācija ir kritiska.

Nepieredzēti intensīvo lietavu radītajos plūdos šajās administratīvo novadu teritorijās ir iznīcināti lauksaimniecības augu kultūru sējumi, turklāt lielā daļā lauku vēl joprojām nav iespējams novākt ražu, norādīts ziņojumā.

Ievērojot šo apstākli, arī Salas un Aknīstes novads ir jāiekļauj to administratīvo teritoriju sarakstā, kuros tiek izsludināta ārkārtējās situāciju.

Kā ziņots, 26.augustā valdība izsludināja ārkārtas stāvokli lauksaimniecības sektorā
27 novados un tas ilgs līdz 30.novembrim. Ārkārtas stāvoklis izsludināts Aglonas, Baltinavas, Balvu, Ciblas, Daugavpils, Ilūkstes, Kārsavas, Krāslavas, Līvānu, Ludzas, Preiļu, Rēzeknes, Riebiņu, Rugāju, Vārkavas, Viļakas, Viļānu, Zilupes, Alūksnes, Jēkabpils, Madonas, Lubānas, Gulbenes, Cesvaines, Varakļānu un Krustpils novadā, bet no šodienas – arī iepriekš minētajā Salas un Aknīstes novadā.

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijai sadarbībā ar Finanšu ministriju līdz 29.septembrim jāizvērtē pašvaldību pieprasījumi zaudējumu kompensēšanai par nodarītiem zaudējumiem pašvaldību infrastruktūras objektiem, kā arī jāizvērtē pašvaldību iesniegtā informācija par privātajiem mājokļiem un pašvaldību sniegto atbalstu iedzīvotājiem ārkārtas situācijā.

Patlaban nav zināms lietavu skartajos reģionos nodarīto postījumu finansiālais apmērs, bet ir skaidrs, ka finansējums tiks rasts programmā “Līdzekļi neparedzētiem gadījumiem”.

Tāpat vēstīts, ka sarežģītā situācija izveidojās pēc tam, kad 24.augustā Latgalē beidzās vairāks dienas ilgušās lietavas, kuru nokrišņu daudzums pēc Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra datiem Rēzeknes novērojumu stacijā 32 stundās sasniedza 159 milimetrus jeb 229% no augusta normas. Rezultātā cietuši vairāki reģionam nozīmīgi ceļi, dzīvojamās mājas, kā arī vairķā nekā 100 000 ha sējumu un dārzeņu platību ilgstoši palika zem ūdens.

LA.lv