Laukos
Politika

Ārkārtas gadījumos bioloģiskos dzīvniekus drīkstēs barot ar nebioloģisku pārtiku0

Foto: Karīna Miezāja

Nosaka kārtību par atļaujas saņemšanu, lai dabas katastrofu laikā bioloģiskos dzīvniekus varētu barot ar nebioloģisku pārtiku, paredz valdības atbalstītie grozījumi Ministru kabineta (MK) noteikumos “Bioloģiskās lauksaimniecības uzraudzības un kontroles kārtība”.

Zemkopības ministrija (ZM) skaidro, ka Eiropas Komisijas 2008.gada 5.septembra regulā noteiktas kompetentās institūcijas, kuras katastrofu gadījumos ļauj uzņēmējiem izmantot nebioloģisku barību. Tāpēc noteikumi tika papildināti ar jaunām normām un pasākumiem, kas jāveic, lai Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) varētu izsniegt atļauju.

Noteikumu grozījumi paredz, ka bioloģisko dzīvnieku audzētājam kopā ar iesniegumu un pamatojumu atļaujas saņemšanai attiecīgajā kontroles institūcijā jāiesniedz informācija par periodu, kurā piemērojama atkāpe, dzīvnieku sugu un skaitu, kuriem tiks dota cita, nevis bioloģiskā barība, kā arī iegādei paredzētās barības veids un daudzums, kā arī barības devas aprēķins visām dzīvnieku grupām saimniecībā. Kontroles institūcija lems par iespējamā pārejas perioda noteikšanu dzīvniekiem, kuri ir ēdināti ar nebioloģisko barību.

Jau vēstīts, ka, ņemot vērā 2017.gada ārkārtas klimatiskos apstākļus plašā Latvijas teritorijā, kas liedza pietiekamā daudzumā sagatavot dzīvnieku barību bioloģiskajās saimniecībās, ir iespējamas atkāpes no Eiropas Savienības normatīvajiem aktiem par bioloģiskās lauksaimniecības prasībām attiecībā uz dzīvnieku barošanu un atsevišķas saimniecības kādu laiku bioloģiskos dzīvniekus varēs barot arī ar nebioloģisku pārtiku.

ZM iepriekš informēja – dabas katastrofas gadījumos, piemēram, plūdos, kompetentā iestāde, kas Latvijā ir PVD, uz laiku drīkst atļaut atsevišķiem uzņēmējiem ierobežotā laikposmā un konkrētā teritorijā izmantot nebioloģisku barību dzīvniekiem, ja dzīvnieku barības ražošana tiek pārtraukta vai ierobežota, jo īpaši ārkārtēju meteoroloģisko apstākļu, infekcijas slimību uzliesmojuma, toksisku vielu izraisīta piesārņojuma vai ugunsgrēku rezultātā.

LA.lv