Laukos
Graudkopība

Ārkārtas situāciju lauksaimniecībā rosina izsludināt arī Talsu novadā0

Foto – LETA

Ārkārtas situāciju lauksaimniecībā ilgstošā sausuma dēļ rosina izsludināt arī Talsu novada teritorijā, aģentūru LETA informēja Talsu novada pašvaldības

Sabiedrisko attiecību un mārketinga nodaļas vadītāja Anna Ķīviča.

Vakar pašvaldībā ar iesniegumu vērsušies gandrīz 100 Talsu novada zemnieku, pieprasot domei lemt par ārkārtas situāciju lauksaimniecībā. Vairumam lauksaimnieku ir saistības gan bankās, gan Lauku atbalsta dienestā, jo tiek īstenots ievērojams skaits projektu.

Saskaroties ar būtiskiem zaudējumiem kritisko laikapstākļu dēļ, ir risks saistības neizpildīt un saņemt soda sankcijas. Oficiāli izsludināts ārkārtas stāvoklis būs arguments sankcijas nepiemērot, kā arī pārskatīt citu finansiālo saistību izpildes nosacījumus. Kā deputātiem vakar tautsaimniecības komitejas sēdē norādījuši vietējie zemnieki, šī gada sausuma un karstuma sekas būšot jūtamas arī nākamajā sezonā, un paredzamais zaudējumu apmērs krietni vien pārsniegs kompensācijas, ko varētu saņemt no valsts, skaidroja Ķīviča.

Vakar sasauktajā Talsu novada domes ārkārtas sēdē deputāti vienbalsīgi lēma rosināt Ministru kabinetu izsludināt ārkārtas situāciju lauksaimniecībā Talsu novada teritorijā. Tādējādi lauksaimniekiem būs iespēja saņemt valsts atbalstu, saskaroties ar lielā karstuma un sausuma radītajiem zaudējumiem.

Tuvākajās dienās par domes lēmumu tiks informēts gan Ministru kabinets, gan Zemkopības ministrija, aicinot realizēt uzņēmēju atbalsta pasākumus krīzes situācijas pārvarēšanai, kā arī sniegt finansiālu atbalstu novada uzņēmējiem un iedzīvotājiem, lai daļēji kompensētu zaudējumus, kas radušies lauksaimniecības teritorijām ilgstoša sausuma rezultātā.

Lauksaimniecība ir viena no prioritārajām uzņēmējdarbības nozarēm Talsu novadā. Gandrīz 40% teritorijas aizņem lauksaimniecības zemes. “Diemžēl tieši Talsu novadā laikapstākļi kopš šā gada maija sākuma bijuši lauksaimniekiem īpaši nelabvēlīgi – maija otrajā un trešajā, kā arī jūnija pirmajā dekādē nokrišņi daudzos pagastos nav novēroti nemaz, kā rezultātā no pārmērīga sausuma cietušas būtiskas lauksaimniecības zemju un kultūraugu platības,” informēja Ķīviča.

Jau ziņots, ka ilgstošā sausuma dēļ ārkārtas situāciju lauksaimniecībā lūdz izsludināt arī Ventspils, Kuldīgas, Kandavas, Saldus un citos novados.

LA.lv