Laukos
Dārzeņi un augļi

Asociācija: 5% PVN samazinājums dārzeņiem veikalos tiek godīgi īstenots0

Foto – Dainis Bušmanis

Latvijas Tirgotāju asociācija (LTA) informē, ka lielākā daļa piegādātāju šogad nav palielinājuši cenas augļiem un dāzeņiem, savukārt visi tirgotāji vadījušies pēc jaunās pievienotās vērtības nodokļa (PVN) 5% likmes, līdz ar to produktiem, kam noteikta samazinātā PVN likme, cena veikala plauktā ir samazinājusies.

Vienlaikus LTA atzīst, ka vērojams arī atsevšķu cenu pieaugums, ko piegādātāji skaidro ar sezonālajām cenu svārstībām.

Piemēram, vietējiem burkāniem piegādes cena kāpusi par 0,03 eiro kilogramā un kartupeļiem – 0,02 eiro/kg. Tomēr jebkurā gadījumā galējā cena samazinājusies, jo šis pieaugums ir mazāks par starpību, ko dod jaunā samazinātā PVN likme.

Ir arī atsevišķi piegādātāji, kas samazinājuši cenas. Tā, piemēram, “Getliņi EKO” tomātu piegādes cena samazinājusies par 1 eiro kilogramā, līdz ar to arī pārdošanā šobrīd cena kritusies par vairāk nekā vienu eiro un svārstās no 4,99 eiro/kg patērētāju kooperācijās līdz 5,99 eiro/kg “Rimi” veikalos.

LTA prezidents Henriks Danusēvičs uzskata, ka valdības solis, samazinot PVN, ir ļoti svarīgs patērētājiem, sevišķi tiem, kam iztikas līdzekļi ir mazāki par Eiropas pieņemto iztikas standartu.

“Kopumā situācija ir ļoti normāla, nav konstatēta neviena ļaunprātība, un samazinātais PVN devis rezultātus. Tas attiecas gan uz šo brīdi, gan ilgtermiņā nodrošinās pircējiem pieeju lētām šīs grupas pārtikas precēm. Vajadzētu samazināt PVN arī ēdināšanas pakalpojumiem, jo, piemēram, aizbraucot uz Poliju redzam, ka tur cilvēkiem ir iespējas biežāk apmeklēt gan restorānus ikdienā. Tas izskaidrojams ar 5% vai 8% PVN atkarībā no ēdiena pagatavošanas veida. Savukārt Latvijā augstais PVN padara sabiedirsko ēdināšanu pieejamu ikdienā tikai šaurai iedzīvotāju grupai un tūristiem,” rezumēja LTA vadītājs.

Kā ziņots, PVN samazinātā likme eksperimentāli piemērota uz laiku no šā gada 1.janvāra līdz 2020.gada 31.decembrim tikai svaigiem, Latvijai raksturīgiem (arī importētiem) dārzeņiem, augļiem un ogām.

Tikmēr Zemkopības ministrija akcentējusi, ka samazinātās likmes atbilstoša piemērošana veikalos ir tirgotāju godaprāta jautājums un nodokļu piemērošanu kontrolējošo finanšu iestāžu kompetence. Savukārt veikalu pārstāvji atzinuši, ka piegādātāju celto cenu dēļ nespēšot noturēt stabilas dārzeņu un augļu cenas, bet lauksaimniekus satrauc godīgas konkurences un atbilstošas kontroles problēma.
Vairāk par 5% PVN lasiet šeit

Henriks Danusēvičs,

LA.lv