Laukos
Gaļa un zivis

Asociācija: ĀCM skartajai saimniecībai Vecpils pagastā tuvumā nav lielu cūkkopības fermu0


Ilustratīvs attēls.
Ilustratīvs attēls.
Foto no PVD arhīva

Nelielajai saimniecībai Durbes novada Vecpils pagasta “Zaļodzēs”, kurā šogad ir reģistrēts pirmais Āfrikas cūku mēra (ĀCM) uzliesmojums mājas cūkām, tuvumā nav lielu cūkkopības fermu, teica Latvijas Cūku audzētāju asociācijas (LCAA) vadītāja Dzintra Lejniece.

Viņa skaidroja, ka tas ir pozitīvi, jo ap slimības skarto saimniecību noteiktā karantīna – aizsardzības zona trīs kilometru rādiusā un uzraudzības zona desmit kilometru rādiusā – neskars lielās saimniecības.

Lejniece atzīmēja, ka saimniecība Durbes novada Vecpils pagasta “Zaļodzēs” nav LCAA biedre un viņai neesot informācijas kā slimība būtu varējusi iekļūt novietnē. Pēc viņas teiktā, tas būs zināms tikai pēc Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) veiktās epidemioloģiskās izmeklēšanas.

Asociācijas vadītāja arī uzsvēra, ka ik gadu mājas cūku saimniecībās sevišķi palielinās risks saslimt ar ĀCM tieši ogu un sēņu, kā arī dārza velšu ievākšanas sezonā, kad skrupulozi jāievēro biodrošības pasākumi, tajā skaitā nedod cūkām zaļbarību, arī pagalmos pļauto zāli, termiski neapstrādātus kartupeļus un citas dabas veltes.

“Arī LCAA visām saimniecībām, it sevišķi Kurzemē, kur patlaban ir aktīvākā meža cūku krišana ĀCM dēļ, atgādinām par trīskāršu biodrošību, nepieciešamību veikt pārrunas ar darbiniekiem un apmeklētājiem, lai netiktu pieļautas kļūmes,” teica Lejniece.

Viņa piebilda, ka šā gada pirmais ĀCM saslimšanas gadījums mājas cūku populācijā liek rūpīgāk pārvērtēt biodrošību. “Tiklīdz saņēmām šo informāciju, savstarpēji sazvanījāmies un pārrunājām notikušo. Tas vēlreiz pierāda, ka šī slimība mums, cūkkopjiem, neļaus atslābt,” sacīja Lejniece.

Jau ziņots, ka cūku novietnē Durbes novada Vecpils pagastā reģistrēts šogad pirmais ĀCM uzliesmojums mājas cūkām. PVD saimniecībā ir veicis ĀCM apkarošanas pasākumus, tika iznīcinātas 49 cūkas. PVD ir arī uzsācis epidemioloģisko izmeklēšanu, lai noskaidrotu, kā slimība iekļuva novietnē.

Tāpat vēstīts, ka Latvijā pēdējais ĀCM uzliesmojums mājas cūkām tika konstatēts gandrīz pirms gada – 2018.gada 15.augustā.

Tikmēr mežacūku populācijā ĀCM šogad kopumā konstatēts 200 mežacūkām 50 novadu 114 pagastos

ĀCM Latvijā pirmoreiz tika reģistrēts 2014.gada jūnijā trim mežacūkām dažus metrus no Baltkrievijas robežas. Tā ir ļoti bīstama saslimšana, un mājas cūku novietnē, kurā slimība konstatēta, ir jānokauj viss ganāmpulks.

LA.lv
LE
LETA
Laukos
“Iļģuciema kvasa” ražotājam pērn palielinājies gan apgrozījums, gan peļņa
13 stundas
LE
LETA
Laukos
Latvijā saražotā alus apmērs turpina pieaugt
15 stundas
AT
Agro Tops
Laukos
Cik ienesīgi audzēt lucernu kukurūzas rindstarpās?
15 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

AD
Artis Drēziņš
Latvijā
Negribēja nogalināt draugu…Jaunietim piespriež astoņus gadus cietumā 1
5 stundas
LA
LA.LV
Sports
FOTO: Sevastova Jūrmalas WTA turnīru sāk ar pārliecinošu uzvaru
5 stundas
LL
LETA, LA.lv
Ekonomika
Reiram būs jālemj par mutisku aizrādījumu VID vadītājai Jaunzemei. Ministrija skaidro iemeslus
10 stundas
SK
Skaties.lv
Latvijā
VIDEO. “Nervu sabrukums, parādi līdz ausīm…” Kokneses kokaīna lietā aizturētais garāžas saimnieks izlaists no cietuma
4 stundas
LA
LA.LV
Sports
FOTO: Aļonas brīvais kritiens turpinās – Ostapenko izgāžas arī Jūrmalā
4 stundas