Laukos
Graudkopība

Asociācija: Kaņepju audzēšanas apmēri pērn turpināja palielināties0

Foto – Sergejs Akuraters

Saskaņā ar Lauku atbalsta dienesta (LAD) datiem pagājušajā gadā kaņepes Latvijā audzēja 995 hektāru platībā, kas ir pieaugums salīdzinājumā ar iepriekšējiem gadiem, pēc Latvijas Industriālo kaņepju asociācijas ikgadējās konferences pastāstīja biedrības valdes priekšsēdētājs Guntis Vilnītis.

Lielākās daļas pērn audzēto kaņepju tika iegūti kaņepju riekstiņi, kas pārstrādāti pārtikā, piemēram, kaņepju sviestā, aizdarā un eļļā. Turpretī no apmēram 150 hektāru platībā audzētajām kaņepēm iegūta šķiedra un spaļi, ko izmanto, piemēram, māju būvniecībā.

Vilnītis sacīja, ka Latvijā ar kaņepju spaļu betona māju būvniecību jau vairāk nekā piecus gadus nodarbojas uzņēmums “Hemp Eco Systems Latvia”. Lai arī no šāda materiāla izgatavotas mājas ir cilvēkam un videi draudzīgas, ugunsdrošas un to būvniecībā nav izmantoti mākslīgi materiāli, sākotnēji citi māju būvnieki bija skeptiski pret šādu biznesu. Tagad šādas mājas sabiedrība esot sākusi novērtēt. “Šobrīd arī citi atzīst, – kaņepju spaļu betona māju būvniecība ir labs variants, ja vēlamies sev iegūt pilnvērtīgu māju ar optimāli maziem siltuma zudumiem un cilvēka veselībai atbilstošu, vēlamāko klimatu. Kaņepju spaļu betona māju būvniecības izmaksas pat nepārsniedz un ir zemākas nekā mājām, kas celtas no citiem būvmateriāliem,” teica Vilnītis.

Komentējot šo gadu, Vilnītis sacīja, ka ir grūti paredzēt, kāds šis gads būs Latvijas kaņepju audzētājiem un vai arī šogad kaņepju audzēšanas apmēri kāps. “Līdz brīdim, kamēr nav zināms noieta tirgus, nebūtu vēlams audzēšanas apmērus kāpināt. Ja tirgū būs dalībnieki, kas būs gatavi piedāvāt noieta iespējas, tad ir cita lieta,” sacīja Vilnītis, uzsverot, ka pirms audzēšanas apmēru kāpināšanas ir jāizvērtē situācija tirgū, jo Latvijai tuvējās kaimiņvalstīs ir audzis kaņepju riekstiņu produkcijas piedāvājums

Kopumā Latvijas Industriālo kaņepju asociācijas rīkotā konference bija aktīvi apmeklēta un tajā piedalījās ap 40 cilvēkiem, tostarp kaņepju audzētāji un pārstrādātāji, kā arī nozares pārstāvis no Lietuvas ar sadarbības piedāvājumu

Biedrība “Latvijas Industriālo kaņepju asociācija” dibināta 2010. gada jūlijā, ar mērķi izveidot kaņepju audzētāju un pārstrādātāju klasteri.

LA.lv