Laukos
Dārzeņi un augļi

Asociācija: Kartupeļu attīstībai nepieciešamais augsnes mitrums lielākajā daļā valsts teritorijas ir pietiekams0

Foto-Valdis Semjonovs

Kartupeļu attīstībai nepieciešamais augsnes mitrums lielākajā daļā valsts teritorijas ir pietiekams, tomēr vietām tie cieš no sausuma, sacīja Kartupeļu audzētāju un pārstrādātāju savienības valdes priekšsēdētāja Aiga Kraukle.

Viņa teica, ka mitruma līmenis kartupeļu laukos dažādos Latvijas reģionos atšķiras – daļā Vidzemes nolijis pietiekami daudz lietus, bet ir kartupeļu lauki, piemēram, Varakļānu pusē, kuriem patlaban stipri trūkst mitruma un tie kalst. Tie gan esot vien atsevišķi reģioni Latvijā – vairāk Latgales pusē, kas ir mazākā daļa no kopējām kartupeļu platībām Latvijā.

Kraukle atzīmēja, ka kopumā kartupeļi šogad ir attīstījušies labi, tostarp laika apstākļi kartupeļu augšanai un attīstībai patlaban esot ideāli. Lai arī vēlāk stādītās platības attīstījušās novēloti un tām tikai tagad aizmetas bumbuļi, tam nevajadzētu negatīvi ietekmēt gaidāmo ražas apmēru, jo vēl ir pietiekami daudz laika atgūt nokavēto. Savukārt agrāk stādītie kartupeļi, kuri iegūla pietiekami mitrā zemē, strauji aug un līdz šim attīstījušies ļoti labi.

“Kartupeļi līdzšinējos sausos laika apstākļus ir pārcietuši salīdzinoši veiksmīgi, jo tos stāda daudz dziļāk salīdzinājumā ar graudaugiem, kuri ir citādā situācijā. Līdz ar to kopumā kartupeļu audzētājiem nekādas traģēdijas nav, bet ir vietas, atsevišķi reģioni, kur kartupeļi cieš no sausuma,” pauda Kraukle.

Kopumā kartupeļiem bumbuļu skaits aizmeties labs, un šogad varētu būt labas kartupeļu ražas. Vienlaikus viņa norādīja, ka augšanas periods kartupeļiem vēl ir priekšā, līdz ar to precīzāk ražu varēšot izvērtēt jūlija beigās, augusta sākumā. “Kartupeļiem bumbuļi ir aizmetušies un tiem atliek vien augt,” sacīja Kraukle, norādot, ka patlaban nav liecību par sliktākām kartupeļu ražām salīdzinājumā ar aizvadīto gadu.

Kartupeļu audzētāju un pārstrādātāju savienības mērķis ir apvienot kartupeļu audzētājus un pārstrādātājus, lai koordinētu biedrības biedru savstarpējo darbību kopīgu interešu aizstāvēšanai, veicinātu sadarbību, tirgus attīstību un iekšējā tirgus aizsardzību, kā arī, lai pārstāvētu savu biedru intereses attiecībās ar valsts varas, pārvaldes un citām institūcijām Latvijā un ārzemēs, kuru darbība ietekmē biedrības biedru intereses.

LA.lv