Laukos
Dārzeņi un augļi

Asociācija: Kartupeļu laukiem laikapstākļi pagaidām nav kaitējuši0

Foto – Shutterstock

Kartupeļu sekmīgai attīstībai sausums līdz šim nav traucējis, jo mitrums tiem izteikti nepieciešams tikai jaunu bumbuļu veidošanās laikā jūnija beigās un jūlijā, kā arī vēlāk bumbuļu briedināšanas laikā, teica Kartupeļu audzētāju un pārstrādātāju savienības valdes priekšsēdētāja Aiga Kraukle.

“Kartupeļiem kritiskie periodi, kad mitrums ir sevišķi svarīgs, ir vēlāk – kad riešas jaunie bumbuļi. Nākamais kritiskais moments ir tad, kad briedina bumbuļus,” sacīja Kraukle, norādot, ka līdz ar to kartupeļi attīstījušies normāli, un mitruma tiem nav trūcis.

Viņa pastāstīja, ka atšķirībā no graudaugiem kartupeļus sēj dziļāk zemē un tie spēj uzņemt sākotnējai attīstībai nepieciešamo mitrumu. “Tik dziļi zem zemes [mitruma trūkums] nebija kritisks,” viņa sacīja.

Pēc viņas teiktā, arī kaitēkļi līdz šim nav kartupeļu stādījumos aktivizējušies lielākā apmērā kā citus gadus. Kolorādo vaboles izteiktāk sastopamas mazdārziņos, kur kartupeļus vienā un tajā pašā vietā audzē vairākus gadus pēc kārtas.

Kraukle arī pastāstīja, ka šogad kartupeļu masveida stādīšana maijā noslēdzās savlaicīgi, jo sēja ritēja raiti. Ilgstošu lietavu nebija, tāpēc tikpat kā ikvienu šiem darbiem plānoto dienu lauksaimnieki varēja izmantot pavasara darbiem un neveidojās situācijas, kad ilgstoši nevarēja iet tīrumā un darbi bija jāpakārto laika apstākļiem.

Viņa atturējās prognozēt, kādas šogad būs kartupeļu cenas, jo tās ietekmējot dažādi faktori, tostarp situācija visā Eiropas kartupeļu tirgū. Tāpat cenas diktējot arī uzpircēji. “Šopavasar bija stipri dārgākas sēklas cenas, kas zina, kā būs, bet to ir pāragri vērtēt,” viņa sacīja. Kraukle gan piebilda, ka sēklas cenas vairāk atsauksies uz nākamo gadu, jo šim gadam ražošanas stādījumi tika nodrošināti ar pašu pavairoto un iepriekš sagādātu materiālu. Taču nākamajā gadā sēklas pašizmaksa varētu pieaugt.

LA.lv