Laukos
Politika

Atkāpjas Lietuvas zemkopības ministrs0

Lietuvas zemkopības ministrs Broņus Markausks. Foto: LETA

Lietuvas zemkopības ministrs Broņus Markausks, kas pēdējā laikā saņēmis kritiku par viņa ģimenes saimniekošanas apstākļiem, atkāpjas no amata, trešdien pēc valdības sēdes paziņojis premjerministrs Sauļus Skvernelis.

Viņš īpaši uzsvēris, ka pret Markausku nav izvirzītas nekādas tiesībsargājošo iestāžu apsūdzības, taču uz viņu kā ministru attiecināmas augstākas prasības nekā uz parastiem lauksaimniekiem.

Vēl iepriekšējā dienā ministrs noraidīja aicinājumus atkāpties, atzīstot, ka pieļāvis pārkāpumus, bet uzskata tos par pārāk maznozīmīgiem, lai demisionētu.

Lietuvas Finansiālo noziegumu izmeklēšanas dienests (FNTT) otrdien paziņoja, ka nesāks izmeklēšanu par iespējamajām nelikumībām Markauska ģimenes locekļu biznesā, jo nav atklājis krimināli sodāmu darbību pazīmes. Tomēr FNTT konstatējis iespējamus pārkāpumus Eiropas Savienības (ES) atbalsta maksājumu administrēšanas kārtībā, un šī informācija nodota Nacionālajai maksājumu aģentūrai.

Kā šomēnes rakstīja portāls “15min.lt”, ministra māte Sofija Markauskiene vairāk nekā piecus gadus izmanto citiem piederošus zemes gabalus Klaipēdas rajonā bez īpašnieku atļaujas un par to saņem ES atbalsta maksājumus.

Reaģējot uz šo informāciju, prezidente Daļa Grībauskaite pirms divām nedēļām paziņoja, ka ministram nav ne politisku, ne morālu tiesību palikt amatā, bet Markausks atteicās atkāpties.

Pats ministrs savukārt norādīja, ka ar zemes īpašniekiem viņam ir mutiskas vienošanās par zemes apstrādi, bet premjers savukārt uzsvēra, ka Markausks paliks amatā, kamēr tiesībsargājošās iestādes būs pārbaudījušas informāciju par viņa ģimenes saimniekošanas apstākļiem.

Lietuvas Seima opozīcija otrdien savāca 29 parakstus, lai rosinātu pret ministru interpelāciju.

Pusotra gada laikā, kopš izveidota Skverneļa valdība, Markausks ir trešais ministrs, kas atkāpies no amata. Pērn saistībā ar Sociāldemokrātu partijas aiziešanu no valdošās koalīcijas savu amatu atstāja ekonomikas ministrs Mindaugs Sinkevičs, bet pagājušajā mēnesī pēc prezidentes kritikas demisionēja tieslietu ministre Milda Vaiņute, un viņai amata pēctecis vēl nav atrasts.

Markausks bija viens no diviem Skverneļa valdības locekļiem, kas ir valdošās Zemnieku un zaļo savienības biedri. Otrs ir saimniecības ministrs Virgīnijs Sinkevičs, bet pārējie zaļzemnieku deleģētie ministri ir bezpartijiski.

LA.lv