Laukos
Piensaimniecība

Atrod investoru, bet darījums var izjukt bankas dēļ. “Baltic Dairy Board” nedienas0


Piena un sūkalu pārstrādes rūpnīca Bauskā “Baltic Dairy Board” .
Piena un sūkalu pārstrādes rūpnīca Bauskā “Baltic Dairy Board” .
Foto – Ivars Bušmanis

Piena pārstrādes uzņēmums “Baltic Dairy Board” plāno piesaistīt investoru, bet darījums var izjukt bankas vilcināšanās dēļ.

Finansiālās grūtībās nonākušais uzņēmums “Baltic Dairy Board” atradis investoru, kas piedāvā attīstīt eksportspējīgu produktu ražošanu, raksta izdevums “Latvijas Bizness”.

Uzņēmuma akcionārs ar investoru jau noslēdzis pirmspārdevuma līgumu, kura termiņš ir šī gada 29. marts. Faktiski darījums draud izjukt uzņēmuma kreditora “Luminor” bankas vilcināšanās dēļ.

“Luminor” ir uzņēmuma lielākais nodrošinātais kreditors ar 3,6 miljoniem eiro.

Taču uzņēmuma kopējā parāda summa nenodrošinātajiem kreditoriem ir 1,8 miljoni eiro, un tas nozīmē, ka, izjūkot darījumam, šo summu kreditori nesaņems.

“LB” kļuvis zināms, ka iemesls procesa vilcināšanai ir bankas pārstāvja vienpersoniski lēmumi, kas liek šķēršļus šim darījumam. Turklāt jautājums par investora piesaisti “Baltic Dairy Board” pat nav ticis virzīts apspriešanai bankas kredītkomitejā, kas šādās situācijas ir vispārpieņemta prakse.

“Diemžēl izskatās, ka, pateicoties bankai un tās pārstāvim, tiks nogremdēts uzņēmums, kas varētu ražot eksportspējīgus produktus, bet iekārtas tiks iztirgotas kā dzelži,” sarunā ar “LB” sacīja uzņēmumam tuvu stāvoša persona.

Bankas pārstāve Signe Lonerte sacīja, ka “Luminor” nevar komentēt klientu vai investoru attiecības un šādi jautājumi tiek risināti individuāli, sazinoties ar konkrēto klientu.

Jāatgādina – Bauskā bāzētais “Baltic Dairy Board” pirms vairākiem gadiem uzsāka augstas pievienotās vērtības produktu ražošanu, kā galveno izejvielu izmantojot pienu.

Taču pagājušā gada sākumā tas biržai “Nasdaq Riga” paziņoja, ka no marta pārtrauks iepirkt pienu no zemniekiem un turpmāk vairāk koncentrēsies uz biotehnoloģisku produktu ražošanu, bet līdz šim ražotie piena un sūkalu produkti tiks ražoti tikai pēc pasūtījuma.

Pērn maijā tiesā tika iesniegts uzņēmuma maksātnespējas pieteikums, vēlāk pats uzņēmums apsvēra iespēju lūgt tiesisko aizsardzību, ko vēlāk pats atsauca.

2018. gada decembrī uzņēmums tika sertificēts bioloģisko produktu ražošanai un sāka to ražošanu testa režīmā, liecina “Baltic Dairy Board” valdes priekšsēdētāja Kaspara Kazāka paziņojums biržai.

Šo bioloģisko produktu gala lietotāji ir bioloģiskās bērnu pārtikas ražotāji.

Uzņēmums jau parakstījis ilgtermiņa līgumus ar diviem pasaules mēroga uzņēmumiem par GOS (galakto-oligosaharīds) produktu ražošanu un piegādi bērnu pārtikas ražošanas sektoram.

Regulāras GOS piegādes bija plānots sākt šī gada aprīlī. Kazāks arī informēja biržu, ka uzņēmums no 2018. gada decembra pakāpeniski sācis veikt maksājumus kreditoriem. Lielākoties maksājumi tika veikti darbiniekiem, par energoresursiem, sertifikācijas institūcijām un citi, kas vitāli nepieciešami ražošanas sākšanai.

Šī gada janvārī uzņēmuma valdē tika iecelts Normunds Ozoliņš, kas iepriekš strādājis vairākos starptautiskos uzņēmumos, to vidū “Tukuma pienā”, kas saistīts ar igauņiem, kā arī “Premia FFL”, kura vienīgais akcionārs ir Igaunijas uzņēmums AS “Premia Tallina Kulmhohe”, kas ietilpst “Food Union Holding”.

Saistītie raksti

“LB” kļuvis zināms, ka tieši Ozoliņš ir jauno investoru pārstāvis. Visticamāk, ka investori ir no Igaunijas, jo “tie nav nedz no Krievijas, nedz Lietuvas”.

Pēc “firmas.lv” datiem, “Baltic Dairy Board” parāds Valsts ieņēmumu dienestam samazinājies un 7. martā bija 176 tūkstoši eiro. 2017. gadu uzņēmums pabeidza ar 19,46 miljonu eiro apgrozījumu, kas ir par 5% vairāk nekā gadu iepriekš, bet zaudējumi pieauga līdz 1,1 miljonam eiro. 2018. gada pārskatu uzņēmums vēl nav iesniedzis.

LA.lv