Laukos
Bizness

Aug reģistrēto sezonas laukstrādnieku skaits0

Foto no LA athīva.

Četru gadu laikā gandrīz divas reizes ir pieaudzis saimniecību skaits, kas izmanto sezonas laukstrādnieku reģistrācijas moduli, savukārt reģistrēto laukstrādnieku skaits audzis 2,5 reizes, informē Lauku atbalsta dienestā (LAD).

Latvijas saimniecības, kas darbojas augļkopības un dārzeņkopības nozarēs, kā arī nodarbina laukstrādniekus sezonas darbos, jau ceturto gadu var izmantot LAD Elektronisko pieteikšanās sistēmu šo darbinieku uzskaitei. Četru gadu laikā pieaudzis gan saimniecību skaits, kuras izmanto sezonas laukstrādnieku moduli, gan arī nodarbināto sezonas laukstrādnieku skaits.

Ja 2014.gadā iespēju izmantot LAD moduli sezonas laukstrādnieku reģistrēšanai izmantoja 89 saimniecības, šogad šo saimniecību skaits sasniedzis 166. Savukārt nodarbināto skaits četru gadu laikā audzis no 1084 līdz 2763 darbiniekiem.

Arī vidējā darba samaksa vienam nodarbinātajam sezonā ir pieaugusi no 143 eiro 2014.gadā līdz 334 eiro šogad. 2015.gada sezonā vidējā darba samaksa vienam nodarbinātajam bija 204 eiro, bet 2016.gadā – 259 eiro.

LAD norādīja, ka lielākais nodarbināto sezonas laukstrādnieku skaits šogad reģistrēts saimniecībās Zemgalē, Ziemeļkurzemē un Lielrīgā. Tajā pašā laikā šo reģionu aktivitāte palikusi nemainīga kopš sezonas laukstrādnieku ienākuma nodokļa režīma ieviešanas 2014.gadā.

Dienestā atgādināja, ka gan saimnieki, gan nodarbinātie ir ieguvēji, izmantojot šo nodokļa režīmu. Sezonas laukstrādnieku ienākumu nodoklis ir 15% no nopelnītā atalgojuma, un nodarbinātais kļūst sociāli apdrošināts pensijai.

Jau ziņots, ka pagājušajā gadā “Sezonas laukstrādnieku” programmā piedalījās 151 saimniecība, kas ir par 12% vairāk nekā iepriekšējā gadā. Pagājušajā gadā programmā iesaistīto sezonas lauksaimnieku skaits sasniedza 2733 cilvēkus, kas par 2% vairāk nekā 2015.gadā.

LA.lv