Augļkopība, Dārzeņi un augļi

Augļkokiem laika apstākļi līdz šim labvēlīgi; cerības uz labu ražu

Augļkokiem laika apstākļi līdz šim ir bijuši labvēlīgi un patlaban pastāv cerības uz labu ražu, aģentūrai BNS pastāstīja aptaujātie augļkopji.

Latvijas Augļkoku asociācijas (LAA) valdes priekšsēdētāja vietnieks Jānis Zilvers aģentūrai BNS teica, ka pašreizējie laika apstākļi augļkokiem ir labvēlīgi. “Mums Siguldā šodien aktīvi sāk ziedēt ābeles, bumbieres pirms divām dienām sāka ziedēt. Droši vien Dobelē, Liepājā augļkoki sāka ziedēt jau gandrīz nedēļu ātrāk. Tur, kur augļkoki ir ilgāku laiku ziedējuši, ir labi, jo kukaiņi tos varēja apputeksnēt. (..) Ābeles, izskatās, ka zied bagātīgi un, ja ražu izdosies nosargāt no slimībām un kaitēkļiem, tad tā droši vien būs labāka nekā pērn,” prognozēja Zilvers.

Zilvers piebilda, ka augļkoku attīstības tempi šogad ir strauji, un, ja nesekos salnas un ilgstoši vēss periods ar lietu ziedēšanas laikā, straujie attīstības tempi nenāks par ļaunu. Tāpat augļkopjiem turpmākajās nedēļās nav jābažījas par salnu apdraudējumu, jo pēc pašreizējām prognozēm tās nav gaidāmas. Spriežot pēc pēdējo gadu pieredzes, potenciālo ražu vasarā varētu apdraudēt vienīgi spēcīga krusa.

Arī LAA valdes priekšsēdētāja Māra Rudzāte aģentūrai BNS teica, ka līdzšinējie laika apstākļi augļkokiem ir labvēlīgi. Vienīgi plūmju ziedēšanas laikā vietām bija salnas, taču to ietekmi uz potenciālo ražu varēs izvērtēt vēlāk. Rudzāte sacīja, ka svarīgi ir, lai gaisa temperatūra būtiski nepazeminās, tāpat patlaban būtu vēlams lietus. “Visiem, kam nav laistīšanas iekārtas, kļūst drusciņ par sausu. Mazliet jau lietus uzsmidzina, bet ar to ir par maz,” teica LAA valdes priekšsēdētāja, piebilstot, ka būtu vēlams vairāk nokrišņu.

Viņa arī atzīmēja, ka augļkoku ražu varēs prognozēt jūnijā, jo pašlaik ir grūti pateikt, kādi būs turpmākie laika apstākļi.

Latvijas Valsts augļkopības institūta (LVAI) galvenā pētniece Māra Skrīvele aģentūrai BNS teica, ka augļkoki šogad ir pārziemojuši labi, jo ziema nebija barga un arī kailsala nebija. Pozitīvi vērtējams arī tas, ka pavasara sākumā vēso laika apstākļu dēļ novēlojās ziedēšana, kas pasargāja no pāragrām salnām. Arī patlaban laika apstākļi augļkokiem ir labvēlīgi. “Viss ir labi, ja turpmāk nebūs salnu, ko mēs nevaram zināt, viss būs kārtībā,” teica Skrīvele, piebilstot, ka salnās visvairāk cieš augļaizmetņi.

Viņa arī piebilda, ka augļkokiem patlaban ir aktīvs ziedēšanas periods un tā kā vietām Latvijā kļūs nedaudz vēsāks, ziedēšana varētu nedaudz palēnināties, taču tas ir normāli. Patlaban augļkokiem vietām mazliet trūkst mitruma, taču tā kā to saknes ir dziļākas nekā, piemēram, graudaugiem un dārzeņiem, šī problēma nav tik izteikta.

Skrīvele teica, ka augļkoku ražu varēs prognozēt jūnija vidū, kad varēs izvērtēt, kā augi ir apputeksnējušies, un būs zināms, vai kādā no Latvijas reģioniem ir bijušas salnas.

LAA apvieno aptuveni 400 lielāko Latvijas augļkopju. Organizācijas mērķis ir palīdzēt augļkopjiem aktīvi piedalīties viņiem labvēlīgas lauksaimniecības politikas veidošanā, kā arī meklēt iespējas, kur pārdot Latvijā saražotos augļus.

Pievienot komentāru