Laukos
Politika

Augļu audzētājiem saglabā kompensācijas par zaudējumiem Krievijas embargo dēļ 0

BP-10529. Foto – Valdis Semjonovs

Valdība šodien akceptēja Zemkopības ministrijas (ZM) sagatavoots noteikumus par augļu un dārzeņu ražotāju organizācijām, kas paredz plašāku atbalsttiesīgo pasākumu sarakstu, kā arī precizē nosacījumus Eiropas Savienības (ES) pagaidu atbalsta saņemšanai.

Pagaidu ārkārtas atbalstu augļu un dārzeņu ražotāju organizācijām ES ieviesa pēc tam, kad Krievija 2014.gadā aizliedza ievest ES izcelsmes lauksaimniecības un pārtikas produktus, tajā skaitā arī augļus un dārzeņus. Importa aizliegums strauji radīja nestabilu situāciju augļu un dārzeņu tirgū, tāpēc augļu un dārzeņu nozarei ES tika paredzēti pagaidu ārkārtas atbalsta pasākumi.

Kā skaidro Zemkopības ministrijā, patlaban situācija neilggadīgo kultūru tirgū uzlabojusies, savukārt ilggadīgajām kultūrām, lai pielāgotos jaunajiem tirgus apstākļiem, nepieciešams vairāk laika. Tādēļ pagaidu ārkārtas atbalsta pasākumi ilggadīgajām kultūrām saglabāsies.

Latvijā atbalsts par izņemšanas, ražas nenovākšanas un ražas priekšlaicīgas novākšanas darbībām līdz 2018. gada 30. jūnijam būs tām ražotāju organizācijām, kuras audzē ābolus, bumbierus, saldos ķiršus un plūmes.

Pēc Lauku atbalsta dienesta informācijas, ābolu, bumbieru, plūmju un ķiršu aizņemtā platība veido 2818,89 hektārus, no kuriem 382,08 ha ir ražotāju organizāciju platība.

Tā kā Latvijai noteiktais atbalsttiesīgo produktu apjoms ir 2000 tonnu, tad atbalsttiesīgā apjoma sadalījums ir šāds: ražotāju organizācijām – 590 tonnu un individuālajiem ražotājiem – 1410 tonnu.

Regula paredz trīs atbalsta gradācijas: 142 280 eiro pretendentam, kas nodarbojas tikai ar augļu un ogu ražošanu; 284 570 eiro pretendentam, kas nodarbojas gan ar augļu un ogu, gan dārzeņu ražošanu; 996 010 euro pretendentam, kas nodarbojas ar dārzeņu ražošanu

Kā ziņots, saskaņā ar attiecīgo Eiropas Komisijas regulu tirgus stabilizēšanai tiek piešķirta finansiālā palīdzība tādiem pasākumiem kā augļu un dārzeņu izņemšana no tirgus bezmaksas izplatīšanai, ražas novākšanai priekšlaikus vai tās nenovākšanai

“Noteikumi par augļu un dārzeņu ražotāju organizācijām” stāsies spēkā pēc to publikācijas oficiālajā izdevumā “Latvijas Vēstnesis”.

LA.lv