Laukos
Graudkopība

Augu aizsardzības pasākumi ziemas rapša laukos oktobrī0


Rapša lauks.
Rapša lauks.
Foto – Valdis Semjonovs

Māra Bērziņa, VAAD Kurzemes reģionālā nodaļa

Ziemojošo kultūraugu sējas laiks sākās ar ziemas rapšu sēju. Šoruden rapšus nekas netraucēja iesēt un nekas joprojām netraucē attīstīties. Vairāki sējumi jau tā aizrāvušies ar augšanu siltajos un apmierinoša mitruma apstākļos, ka lielā lapu masa jau var izrādīties pārāk liela sekmīgai pārziemošanai. Liela daļa ziemas rapšu sējumu septembra nogalē atradās jau AS 19 – lapu rozetes izveidošanās – stadijā. Sākoties ziemošanas periodam, rapšiem vajadzētu būt vismaz četrām lapām (AS 14) – tā būtu vismaz daļēja garantija sagaidīt pavasari.

Kaitēkļu klāsts septembrī ziemas rapšu laukos bija diezgan plašs, bet kopumā bojājumi salīdzinājumā ar lielo lapu masu nav uzskatāmi par nozīmīgiem. Oktobrī, ja laiks būs silts, kaitēkļu barošanās turpināsies. Spradžiem rapši jau noteikti liksies pārauguši, tie turpat grāvmalās, mežmalās dosies ziemot. Septembrī dažviet novērotās laputu kolonijas tālāk arī sevišķi neattīstīsies un ievērojamus postījumus nenodarīs. Siltā oktobrī turpināsies krustziežu alotājmušu kāpuru radīto lapu bojājumu palielināšanās. Laikam kļūstot vēsākam, kāpurs savā alojuma vietā lapā iekūņojas un pārziemo. Ja iestāsies lietainākas dienas, lauka malās augus apdraudēs gliemeži, bieži malējo rindu lapas kārtīgi nograužot. Arī krustziežu zāģlapseņu, balteņu, pūcīšu un cekulkožu kāpuri vēl gan oktobrī barosies ar rapšu lapām, bet atkarībā no laika apstākļiem vai nu paspēs iekūņoties ziemošanai, vai arī, ja temperatūra strauji pazemināsies, nosals.

Līdz septembra pēdējai nedēļai Valsts augu aizsardzības dienesta (VAAD) speciālisti lapu slimību pazīmes jaunajos rapšu sējumos konstatējuši maz. Pirmā slimība, kas tika konstatēta uz dīgļlapām un pirmajām īstajām lapām, bija krustziežu neīstā miltrasa. Augiem attīstoties, šīs slimības pazīmes parasti arī paliek uz augu apakšējām lapām un tālāk neattīstās.

Bīstamāka un daudzos iepriekšējos rudeņos arī izplatītāka ir krustziežu sausplankumainība. Ja laika apstākļi ļaus, oktobrī slimība turpinās izplatīties un attīstīties. Oktobra sākumā slimību izraisītie plankumi uz rapšu lapām izskatās nosacīti vienādi – nav saskatāmas sausajai fomozajai puvei raksturīgās melnās piknīdas. Plankumiem palielinoties, melnās piknīdas kļūst diezgan viegli redzamas – tās norāda, ka plankums pieder sausajai fomozajai puvei. Iepriekšējos rudeņos atsevišķos sējumos uz rapšu lapām bija vērojamas krustziežu īstās miltrasas pazīmes. Uz rapšu lapu virspusēm attīstās balta apsarme, kas līdzīga spēcīgai rīta salnai, tikai tā nepazūd, uzspīdot oktobra saulītei.

Ja oktobrī sāksies lietavas, līdzīgi kā pagājušā gadā, un lauki stipri izmirks, tad dažviet uz rapšu lapām parādīsies barības vielu trūkuma pazīmes. Lapas krāsosies violetā tonī, jo pārliekā mitruma dēļ augi nespēs izmantot mēslojumu. Laukos, kur violetās lapas vērojamas arī labos laika apstākļos, lapu krāsainība nav saistīta ar slimību vai kaitēkļu darbību – sējumos augiem vienkārši nepietiek barības vielu..

Vairāk lasiet žurnāla Agro Tops oktobra numurā

LA.lv
LE
LETA
Laukos
“Tele2” atkārtoti iesniedzis sūdzību IUB par Zemkopības ministrijas mobilo sakaru pakalpojumu iepirkumu
3 stundas
LA
Laukos.lv
Laukos
Konkursa “Sakoptākais mežs” žūrija apmeklējusi konkursantu īpašumus Latgalē
22 stundas
LA
Laukos.lv
Laukos
LOSP izbraukuma sēdē debatēs par lauksaimniecības nozares aktualitātēm
23 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

LE
LETA
Latvijā
Nacionālā apvienība paziņo, kā rīkosies pēc Ogres mēra aizturēšanas
20 minūtes
LE
LETA
Ekonomika
Vai nodokļu reforma aprija fiskālo telpu? 1
1 stunda
LE
LETA
Latvijā
Cerams, uz pilsētas svētkiem izlaidīs. Soctīkli paironizē par Ogres mēra aizturēšanu
1 stunda
LE
LETA
Laukos
PVD apturējis divu “Pakistānas kebabs” uzņēmumu darbību
1 stunda
LA
LA.LV
Latvijā
Jelgavas šosejas malā vēlas būvēt jaunu degvielas uzpildes staciju
40 minūtes