Laukos
Dārzeņi un augļi

Augu slimību izplatība augļu dārzos septembrī0


Bumbieru-kadiķu rūsa
Bumbieru-kadiķu rūsa
Foto Māra Bērziņa

Māra Bērziņa, VAAD Kurzemes reģionālās nodaļas vecākā inspektore

Vasaras ābolus šogad varējām sākt baudīt jau jūlijā, bet uzglabājamo ābolu īstais ražas laiks, kā jau ierasts, būs septembris. Ābolu un bumbieru kraupja izplatība šogad neliela, bet arī šobrīd pietiekama mitruma ap­­stākļos sekundārā infekcija spēj izplatīties. Izplatīsies arī augļu parastā puve. Pirmie parasti sapūst spēcīgas kraupja infekcijas bojātie augļi, kuros pa plaisām auglī iekļuvusi puvi ierosinošā sēne. Infekciju pārnēsā mušas, lapsenes un citi kukaiņi, kas apmeklē gan slimos, gan veselos augļus, arī lietus un vējš. Parastās augļu puves bojātie augļi ir ļoti izturīgi – daļa gan nobirst apdobēs, bet daļa paliek zaros un līdz ziemai mumificējas, nemaz negrasoties nobirt. Dažkārt augļu kokos atrodami mumificējušies augļi vēl no iepriekšējā gada. Tādēļ, lai slimība neizplatītos, bojātos augļus vajadzētu izvākt no vainagiem, apdobēm un dārza vispār.

Iepriekšējais rudens bija īsts bumbieru–kadiķu rūsas uzvaras gājiena laiks, bet šogad augustā tikai retā novadā konstatētas šīs slimības pazīmes uz lapām. Dārzos, kur tā šogad pamanījusies izplatīties, septembrī no oranžsarkanajiem uzbriedumiem izlidos sporas, lai dotos meklēt kadiķus, kur pārziemot.

Kaitēkļu šogad augļu dārzos netrūka. No kaitēkļu ierobežošanas viedokļa būtiski ir savākt nobirušos, kaitēkļu invadētos augļus, jo tajos atrodami kāpuri – gan ābolu tinēja, gan pīlādžu tīklkožu, gan zāģlapseņu. Arī nobirušajās plūmēs atrodami gan plūmju tinēja, gan plūmju zāģlapseņu kāpuri. Tie kopā ar nobirušajiem augļiem nebūt zemē nesapūst, bet pamet savas vasaras mājvietas, lai kokonos ziemotu, paslēpušies uz koku stumbriem, mizas plaisās, zemsedzē un augsnē.

Lai krūmogulāji mazāk slimotu ar lapu plankumainībām un rūsām, to nobirušās lapas ierokamas zemē vai savācamas un iznīcināmas. Jāizgriež arī ērkšķogu Amerikas miltrasas bojātie zari, kas labi pamanāmi, jo nesteidzas nomest lapas. No aveņu stādījumiem būtu izvācami dzinumi ar mizas plaisāšanas pazīmēm.

Septembrī turpināsies lauku novērojumi, un redzētā atspoguļojums par augiem kaitīgajiem organismiem, kā ierasts, būs aplūkojams VAAD mājas lapā www.vaad.gov.lv sadaļā noverojumi.vaad.gov.lv.
Vairāk par augu aizsardzību lasiet šeit

Vairāķ lasiet žurnālā Agro Tops

LA.lv
LA
LA.LV
Laukos
Preiļos informēs par iespējām piesaistīt ES finansējumu lauku saimniecībām
2 dienas
LE
LETA
Laukos
“Lazdonas piensaimniekam” pērn apgrozījuma pieaugums
2 dienas
SD
Sandra Dieziņa
Laukos
Nacionālo pārtikas ražošanas uzņēmumu – aizvien mazāk 2
2 dienas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

GL
Gunta Lūse
Latvijā
“Latvieši ir malači. Daļa gan aizbrauc, bet daudzi paliek un strādā.” Stāsts par Inesi Bērziņu Latgalē
5 stundas
SK
Skaties.lv
Latvijā
Siguldā autoceļš draud ieslīdēt Gaujā 1
2 stundas
LA
LA.LV
Dabā
Jaunākā sinoptiķu prognoze 7 dienām: kas gaidāms nedēļas sākumā un beigās
6 stundas
Barbara Ālīte
Latvijā
Latvijas tuvumā manīta Krievijas armijas zemūdene, velkonis un korvete 1
2 stundas
IS
Ilmārs Stūriška
Sports
Samoilovs un Šmēdiņš izcili, Maskavā atkal skan Latvijas himna
3 stundas