Laukos
Dārzeņi un augļi

Augu slimību izplatība burkānu, biešu un sīpolu laukā septembrī0


Biešu īstā miltrasa.
Biešu īstā miltrasa.
Foto: Māra Bērziņa

Burkāni
Septembrī uz burkānu saknēm iespējama baltās puves un čemurziežu melnās puves izplatība. Turpināsies arī lapu plankumainību izplatība un attīstība uz lakstiem, iespējama arī čemurziežu īstās miltrasas attīstība. Nepieciešamības gadījumā vēl iespējams veikt fungicīda smidzinājumu slimību ierobežošanai, stingri ievērojot preparāta marķējumā norādīto.

Platībās, kur septembrī notiks burkānu novākšana, jāpievērš uzmanība novākto sakņu kvalitātei, lai glabāšanā neievietotu puvju un burkānu mušu kāpuru bojātās saknes.

Galda bietes
Daļa sakņu novāktas jau augustā, daļā platību septembrī turpinās sakņu briešana. Lapu plankumainību attīstība uz lapām ražu vairs nozīmīgi neietekmē. Sakņu vizuālo pievilcību un arī uzglabāšanās kvalitāti turpinās bojāt parastais kraupis. Šī slimība ar fungicīdiem nav ierobežojama, bet, lai no tās izpausmēm maksimāli izvairītos, jāatceras, ka kraupja ieņēmīgi ir arī kartupeļi, rāceņi, kāpostaugi, spināti, redīsi. Ierosinātājas sēnes dzīvo augsnē, un, audzējot kādu no minētajiem kultūraugiem iepriekšējos gados, palielinās infekcijas attīstības iespējas uz galda biešu saknēm. Sēnes aktivitāti sekmēs arī ražas gadā lietoti kūtsmēsli un svaigi kaļķota augsne.

Sīpoli
Lielākā daļa izaudzēto sīpolu novākti jau augustā. Novāktais jāuzmana pietiekami bieži, jo, lai arī novākti siltā un sausā laikā, sīpoli nav droši pasargāti no sīpolu kakla puves infekcijas, kas mēdz attīstīties ļoti strauji, bet diezgan nemanāmi. Uz vēlāk vācamajiem sīpolu lakstiem iespējamas sīpolu rūsas pazīmes. Turpināsies sīpolu neīstās miltrasas un melnplankumainības attīstība, kuras ierosinātāji arī saglabājas uz augu atliekām.
Vairāk par augu aizsardzību lasiet šeit

Vairāk lasiet žurnāla Agro Tops septembra numurā

LA.lv