Laukos
Dārzeņi un augļi

Augu slimību izplatība kartupeļu laukā septembrī0


Kartupeļu lakstu puve,
Kartupeļu lakstu puve,
Foto – VAAD, A.M.Plukse

Māra Bērziņa, VAAD Kurzemes reģionālās nodaļas vecākā inspektore

Parasti izplatītākā un arī bīstamākā kartupeļu vasaras perioda slimība – kartupeļu lakstu puve – šogad tā īsti nepaspēja sevi parādīt. Lakstu puves attīstība ir cieši saistīta ar temperatūras un mitruma attiecību, un tā, runājot par slimības izplatību, šajā vasarā bija labvēlīgāka kartupeļiem.

Mitruma trūkums gan noteikti nebūs nācis par labu kartupeļu ražas iznākumam, bet par to īsti varēs spriest pēc kartupeļu ražas novākšanas. Cerams, novāktās ražas bojāšanos šogad neveicinās ar lakstu puvi inficētie bumbuļi.

Tomēr jebkurā gadījumā, ja ražu pēc novākšanas kādu laiku paredzēts novietot sabērumos, tad zem kaudzēm vēlams izveidot gaisa tuneļus, lai kartupeļi varētu elpot, sadziedēt mehāniski gūtos bojājumus.

Sēklas materiālam nebūs par sliktu atrasties gaismā, jo zaļējot nocietinās miza, labi saskatāmi bojātie bumbuļi, bet veselie labāk uzglabāsies. Zaļēšana nav pieļaujama pārtikas un lopbarības kartupeļiem, jo solanīns, kas bumbuļos izdalās, atrodoties gaismā, ir kaitīgs gan cilvēkiem, gan dzīvniekiem.

Piemājas platībās reizē ar kartupeļu ražas vākšanu var mehāniski ierobežot kartupeļu lapgrauža jaunās vaboles. Lai arī kaitēkļa darbība šovasar bija diezgan paciešama, to dzīve kartupeļu platībās turpinās. Augustā no augsnes izlīda jaunās vaboles, kurām septembrī jāsteidz baroties gan ar kartupeļu lakstiem, gan ar virszemē pieejamiem bumbuļiem, jo rudenī pietiekamā daudzumā uzņemtās barības vielas vabolēm garantē pārziemošanu.
Vairāk par augu slimību izplatību lasiet šeit

Vairāk lasiet žurnāla Agro Tops septembra numurā

LA.lv