Laukos
Dārzeņi un augļi

Augu slimību izplatība augļu dārzos septembrī0


Aveņu mizas plaisāšana.
Aveņu mizas plaisāšana.
Foto: M.Bērziņa

Māra Bērziņa, VAAD Kurzemes reģionālās nodaļas vecākā inspektore

Septembris – īstais uzglabāšanai paredzēto ābolu novākšanas laiks. Šogad kraupja inficētu augļu netrūkst ne ābolu, ne bumbieru dārzos. Arī šobrīd pietiekama mitruma apstākļos spēj izplatīties sekundārā kraupja infekcija.

Turpinās izplatīties arī augļu parastā puve. Pirmie parasti sapūst spēcīgas kraupja infekcijas bojātie augļi, kuros pa plaisām auglī iekļuvusi puvi ierosinošā sēne. Infekciju pārnēsā mušas, lapsenes un citi kukaiņi, kas apmeklē gan slimos, gan veselos augļus, arī lietus un vējš. Parastās augļu puves bojātie augļi ir ļoti izturīgi – daļa gan nobirst apdobēs, bet daļa paliek zaros un līdz ziemai mumificējas, nemaz negrasoties nobirt. Dažkārt augļu kokos atrodami mumificējušies augļi arī no iepriekšējā gada. Tādēļ, lai slimība neizplatītos, bojātos augļus vajadzētu izvākt no vainagiem, apdobēm un dārza vispār.

Iepriekšējā rudenī bumbieru–kadiķu rūsa bija ļoti reti sastopama, bet šoruden nav bumbieru dārza bez slimības pazīmēm uz lapām. Septembrī oranžsārtie plankumi turpinās attīstīties – no rūsas radziņiem lapas apakšpusē izlidos sporas, lai pārziemotu uz kadiķiem.

Arī šovasar augļu un ogu dārzos bija vērojams diezgan bagātīgs kaitēkļu klāsts. No kaitēkļu ierobežošanas viedokļa būtiski būtu savākt nobirušos, kaitēkļu invadētos augļus, jo tajos atrodami kāpuri – gan ābolu tinēja, gan pīlādžu tīklkožu, gan zāģlapseņu. Arī nobirušajās plūmēs atrodami gan plūmju tinēja, gan plūmju zāģlapseņu kāpuri. Tie kopā ar nobirušajiem augļiem nebūt zemē nesapūst, bet pamet savas vasaras mājvietas, lai kokonos ziemotu, paslēpušies uz koku stumbriem, mizas plaisās, zemsedzē un augsnē.

No aveņu stādījumiem būtu izvācami dzinumi ar mizas plaisāšanas pazīmēm. Uz krūmogulāju lapām šajā sezonā izplatītas bija lapu plankumainības. Ja nobirušās lapas ieraks zemē vai savāks un iznīcinās, tad mazināsies plankumainību un arī rūsu izplatība, ja tādas veģetācijas periodā bija sastopamas. Jāizgriež arī ērkšķogu Amerikas miltrasas bojātie zari, kas labi pamanāmi, jo nesteidz nomest lapas.

Septembrī turpināsies kultūraugu novērojumi, un redzētā atspoguļojums par augiem kaitīgajiem organismiem, kā ierasts, būs aplūkojams VAAD mājas lapā www.vaad.gov.lv sadaļā noverojumi.vaad.gov.lv.

Vairāk lasiet žurnālā Agro Tops

LA.lv
AT
Agro Tops
Laukos
Kartupelis dzen asnus, ko darīt? Paņēmieni asnošanas ierobežošanai glabātavās
14 stundas
LE
LETA
Laukos
“Putnu fabrika “Ķekava”” iepazīstinās ar Latvijas un pasaules gaļas pārstrādes tirgus tendencēm
14 stundas
AT
Agro Tops
Laukos
Augu slimību un kaitēkļu izplatība augļu dārzos oktobrī
1 diena

Lasītākie raksti

Par svarīgo

RO
Regīna Olševska
Veselam
Cenrādī par veselības aprūpes pakalpojumiem viens, rēķinā – kaut kas cits
47 minūtes
LE
LETA
Pasaulē
Turcija un ASV vienojas par ugunspārtraukšanu Sīrijā
37 minūtes
LE
LETA
Latvijā
Izskan jauni vārdi Latvijas Bankas prezidenta amatam
27 minūtes
LA
LA.LV
Latvijā
Mājās nav pārnācis zēns: meklē 11 gadus veco Rinaldu 1
2 stundas
LA
LA.LV
Dabā
Latviju sasniegs jauna nokrišņu zona: sinoptiķu prognoze 7 dienām 1
5 stundas