Laukos
Dārzeņi un augļi

Azerbaidžānas speciālistu apmācīšanai Latvijā VAAD tērēs gandrīz 40 000 eiro0


Latvijā zināšanas papildina Azerbaidžānas Nacionālā augu aizsardzības dienesta un laboratorijas eksperti.
Latvijā zināšanas papildina Azerbaidžānas Nacionālā augu aizsardzības dienesta un laboratorijas eksperti.
Publicitātes foto: VAAD

Valdība otrdien atļāva Valsts augu aizsardzības dienestam (VAAD) šogad uzņemties papildu 37 980 eiro valsts budžeta ilgtermiņa saistības, kas vēlāks tiks atgūti, lai dienests varētu apmācīt Azerbaidžānas Nacionālā augu aizsardzības dienesta inspektorus un laboratoriju ekspertus fitosanitārajos pasākumos.

Zemkopības ministrija (ZM) informatīvajā ziņojumā skaidro, ka starp Apvienoto Nāciju Pārtikas un Lauksaimniecības organizāciju (FAO) un VAAD ir sagatavots līguma projekts par mācību organizēšanu un norisi par fitosanitārajiem pasākumiem inspektoriem un laboratorisko diagnosticēšanu Azerbaidžānas Nacionālā augu aizsardzības dienesta un laboratorijas ekspertiem.

Līgumu parakstīs VAAD direktore Kristīne Lifānova, lai dienests varētu uzņemties organizēt un koordinēt Latvijā plānotās mācības, kā arī īstenot apmācību par kaitīgo organismu laboratorisko diagnosticēšanu.

Pēc līguma noslēgšanas VAAD no FAO saņems avansa maksājumu 10 000 eiro apmērā, bet pēdējo maksājuma daļu – 27 980 eiro – apmērā FAO pārskaitīs VAAD šā gada beigās pēc gala ziņojuma apstiprināšanas.

Azerbaidžānas Nacionālā augu aizsardzības dienesta inspektori un laboratorijas eksperti iegūs zināšanas par Starptautiskās augu aizsardzības konvencijas (IPPC) Fitosanitāro pasākumu starptautiskajiem standartiem, Eiropas un Vidusjūras augu aizsardzības organizācijas standartiem.

Paredzēts arī dalīties pieredzē par Latvijas veselības uzraudzības sistēmu, lai izglītotu un apmācītu Azerbaidžānas dienesta darbiniekus par to, kā garantēt valsts fitosanitāro drošību, laikus konstatēt kaitīgo organismu parādīšanos un prognozēt to attīstību, īstenot efektīvus uzraudzības pasākumus, vienlaikus eksportējot augus un augu produktus.

Mācību procesā paredzēta arī tehniskā vizīte, lai praktiski parādītu, kā darbojas uzraudzības sistēma Latvijā un lai apmācītu par augu un augu produktu paraugu noņemšanu kaitīgo organismu diagnosticēšanai laboratorijā.

Viens mācību kurss paredzēts laboratorijas ekspertiem par kaitīgo organismu laboratorisko testēšanu, dažādu diagnostikas metožu pielietošanu un kvalitātes vadības sistēmas ieviešanu laboratorijā. Savukārt divi mācību kursi paredzēti inspektoriem.

Lai nodrošinātu kvalitatīvu apmācību, VAAD darbinieki iepriekš sagatavos mācību programmu, kurā teorētiskās nodarbības apvienotas ar praktiskiem vingrinājumiem un tehniskajām vizītēm, mācību moduļu programmām un materiāliem.

ZM norāda, ka VAAD ekspertiem ir pieredze, ar ko dalīties, jo Latvijas speciālisti ir veiksmīgi ieviesuši Eiropas Savienības (ES) normatīvo aktu prasības un turpina līdzdarboties ES normatīvo aktu izstrādē augu aizsardzības jomā, sekmīgi nodrošinot to, ka Latvijā augu karantīnas organismu klāsts nav palielinājies.

Latvijā izveidotā fitosanitārā sistēma strādā atbilstoši mērķim – nepieļaut augu karantīnas organismu ieviešanos un izplatību.

Saistītie raksti

Iegūstot tiesības īstenot FAO projektu, VAAD ir atzinīgi novērtēts starptautiski. Iesaistoties šādos projektos, palielinās VAAD ekspertu profesionalitāte, un tas ir ieguvums visai Latvijas lauksaimniecības nozarei, skaidro ZM.

Ja šis projekts tiks veiksmīgi īstenots, būs lielākas iespējas piedalīties turpmākos starptautiskos projektos.

Projekts ilgs līdz šā gada 31. decembrim.

LA.lv
LE
LETA
Laukos
“Iļģuciema kvasa” ražotājam pērn palielinājies gan apgrozījums, gan peļņa
13 stundas
LE
LETA
Laukos
Latvijā saražotā alus apmērs turpina pieaugt
15 stundas
AT
Agro Tops
Laukos
Cik ienesīgi audzēt lucernu kukurūzas rindstarpās?
15 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

AD
Artis Drēziņš
Latvijā
Negribēja nogalināt draugu…Jaunietim piespriež astoņus gadus cietumā 1
5 stundas
LA
LA.LV
Sports
FOTO: Sevastova Jūrmalas WTA turnīru sāk ar pārliecinošu uzvaru
5 stundas
LL
LETA, LA.lv
Ekonomika
Reiram būs jālemj par mutisku aizrādījumu VID vadītājai Jaunzemei. Ministrija skaidro iemeslus
10 stundas
SK
Skaties.lv
Latvijā
VIDEO. “Nervu sabrukums, parādi līdz ausīm…” Kokneses kokaīna lietā aizturētais garāžas saimnieks izlaists no cietuma
4 stundas
LA
LA.LV
Sports
FOTO: Aļonas brīvais kritiens turpinās – Ostapenko izgāžas arī Jūrmalā
4 stundas