Laukos
Graudkopība

“Baltic Agro”: Būtiski palielinājušās ziemas rapšu platības0

Foto – Valdis Semjonovs

Tā kā ir noslēgusies ziemas rapšu sēja visos Latvijas reģionos, var konstatēt, ka ir būtiski palielinājušās ziemas rapšu platības nākamā gada ražai, informēja agroķīmijas un sēklu tirgotājs SIA “Baltic Agro”.

Kā norāda uzņēmumā, pēc pārdotā sēklu daudzuma un novērojumiem zemnieku saimniecībās var secināt, ka nākamā gada ražai iesēts ievērojami vairāk ziemas rapšu, salīdzinot ar iepriekšējo gadu. To veicinājuši sējai labvēlīgie klimatiskie apstākļi un straujie ražas novākšanas tempi.

Šādu izvēli ietekmējis arī ekonomiskais pamatojums, jo rapšu iepirkuma cenas pēdējos gadus bijušas pietiekami augstas un ne tik ļoti mainīgas kā graudaugiem. “Rapšu audzēšanas izmaksas ir augstākas nekā graudaugiem, bet ieņēmumi no viena hektāra arī augstāki. To audzēšana ir rentabla, ja no viena hektāra novāc trīs un vairāk tonnas rapšu sēklu. Ja ievēro sējas termiņus un izvēlas piemērotus agrotehniskos pasākumus, šāda ražība sasniedzama visos Latvijas reģionos,” norāda “Baltic Agro” Jelgavas servisa centra vadītājs Egils Sviķis.

Uzņēmuma speciālisti vienlaikus arī norāda, ka ziemas rapšu ražību ietekmē ziemošanas apstākļi. Ik gadus kādas platības izsalst vai gatavības stadijā tos “izsit” spēcīgas lietus gāzes un krusa, līdz ar to aizvien biežāk klimatiskie riski pārsteidz lauksaimniekus nesagatavotus, tādēļ ziemas rapšu sējumus ieteicams apdrošināt.

Savukārt kompānijas “BTA” Baltijas risku parakstīšanas departamenta direktors Ivo Danče atzina, ka pēc pagājušā gada rudens lietavām ievērojami palielinājies to lauksaimnieku skaits, kas izvēlas nodrošināties pret nelabvēlīgajām laikapstākļu radītajām sekām. “Par cietušajiem ziemas sējumiem, kuru kopējā platība ir aptuveni 3000 hektāru, no šī gada janvāra līdz augustam izmaksāti 740 000 eiro, Salīdzinājumam, iepriekšējā gada ziemā kopējais atlīdzības apjoms par ziemas sējumiem bija 73 000 eiro. Šobrīd kopā pavisam saņemti 67 atlīdzību pieteikumi, no kuriem 19 ir tieši par ziemas rapšu sēju. Šogad tikai par rapšu sējumiem izmaksāto atlīdzību apjoms sasniedz ap 350 tūkstošus eiro,” teica apdrošinātāju pārstāvis.

“Baltic Agro” ir viens no vadošajiem uzņēmumiem Latvijā, kas tirgū piedāvā minerālmēslus, augu aizsardzības līdzekļus, sēklu, lopbarības konservantus, kvalitatīvu lopbarību, lauksaimniecības tehniku, modernas tehnoloģijas, kā arī plašu konsultāciju un pakalpojumu klāstu.
Uzņēmums dibināts 1994.gadā, tā pamatkapitāls ir 3,802 miljoni eiro. “Baltic Agro” pilnībā pieder Dānijas vadošajam lauksaimniecības uzņēmumu kooperatīvam “DAVA Agravis International Holding”, kas apvieno vairākus desmitus tūkstošu fermeru un lauksaimniecības produktu ražotāju firmu.

LA.lv