Laukos
Graudkopība

Baltinavā uz applūdušās salas izolētajiem lopiem draud bada nāve0


Skats uz saimniecības ” Māras zeme” īpašumu
Skats uz saimniecības ” Māras zeme” īpašumu
Foto J.Zālītis

Baltinavas novada zemnieku saimniecības “Māras zeme” 40 lopu ganāmpulks plūdu dēļ joprojām atrodas izolācijā uz salas, savukārt viss ziemas barošanai paredzētais siens ir zem ūdens, līdz ar to saimniece Adrija Zālīte izmisumā par gaidāmo ziemu gatava lopus likvidēt, portālam laukos.lv sacīja pati saimniece.

“Ko es ziemā darīšu? Lopam jau nevar pateikt, lai gaida ēdamo, bet ko tad došu,ja 99% siena ir zem ūdens? Tie ir 460 ruļļi, katrs 300 kg svarā, tas nozīmē, ka ziemā lopiem nebūs ko ēst. Esam bioloģiskā saimniecība, barojam tikai ar tīru sienu un dodam laizāmo sāli. Nu siens pagalam, lopiņus nāksies likvidēt,” saka saimniece.

Viņa apliecina, ka pašlaik ganāmpulks – 40 Herefordas šķirnes gaļas liellopi – ir drošībā, jo saimnieki ar laivām tikuši līdz salai un apkārt ganībām apvilkuši žogu.

Tikmēr saimnieki ir pārliecināti, ka dramatisko plūdu iemesls ir neizdarības saistībā ar Kūkovas upi, kura tikai 2 km attālajā Krievijas pusē vispār netiek tīrīta, taču arī Latvijas puse neesot bez vainas.

“Nesen upe mūsu pusē gan tika tīrīta, taču viss satīrītais tā arī netika novākts, un saprotams, ka problēma radās par jaunu. Visa apkārte mums ir tāda, ka upes pārplūšanas gadījumā vispār nekur netiekam. Uz “lielpilsētu” Baltinavu braucam ar traktoru – izbraucam ūdenim cauri, tad traktoru noliekam nost un pārsēžamies uz riteņiem,” stāsta saimniece.

Viņa arī teic, ka saimniecības postam atsaukušies gan apkārtnes, gan citu novadu zemnieki, kas gatavi izlīdzēt ar savu sienu, savukārt “Māras zemes” saimnieki gatavi sienu arī nopirkt, ja kādam tas ir sagādāts vairāk nekā pašu vajadzībām būtu nepieciešams.

Kā iepriekš ziņots, Baltinavas novada vadītāja Sarmīte Tabore sestdien sacīja, ka pēc lietavām sarežģīta situācija izveidojusies pie Kūkovas upes, kas tek gar Krievijas robežu – ūdens līmenis nedēļas nogalē tajā turpināja kāpt. Vienā no mājsaimniecībām – “Māras zemē” – tādēļ pastāvēja risks zaudēt lopus. “Ūdens līmenim kāpjot, lopi var aizpeldēt uz Krieviju, savukārt dzīvnieku saimnieki tiem nevarēs tikt pakaļ,” sestdien teica S. Tabore.

Galerijas nosaukums
LA.lv