Dzīvesveids, Lauku sēta

Baltkrievu sumbram – uzturēšanas atļauja Latvijā

Zemnieku saimniecības “Jaunkalni” īpašnieks Andris Mizāns, kura audzētās Šarolē govis no Baltkrievijas ieklīdušajam sumbram šoruden kļuvušas īpaši mīļas, dabūjis sumbra uzturēšanas atļauju.

Rudens sākumā medijos un sociālajos tīklos lielu ažiotāžu izraisīja Latgalē ieklīdušais sumbrs no Baltkrievijas. Nelūgtais viesis Dagdas novada iedzīvotājus gan uzjautrināja, gan lika bažīties par savu saimniecību drošību. Dabas aizsardzības pārvaldē (DAP) toreiz norādīja, ka visdrīzāk, beidzoties auru laikam, riesta laikā sumbrs atgriezīsies pie saviem sugas brāļiem. Tomēr tā nenotika un situācija nu ir kļuvusi pavisam sarežģīta. “Patlaban sumbrs dzīvo manā fermā. DAP aicināja dzīvnieku likvidēt, taču es to izdarīt nevaru. Man viņa žēl,” stāsta zemnieku saimniecības “Jaunkalni” īpašnieks Andris Mizāns, kura audzētās Šarolē govis sumbram šoruden kļuvušas īpaši mīļas.

Septembra nogalē “LA” jau rakstījām, ka nelūgtais viesis sumbrs, kas labprāt ganās kopā ar govīm un apciemo saimnieku dārzus, pacienājoties ar tajos augošajiem dārzeņiem un augļiem, Dagdas novadā pastāvīgi ciemojas jau kopš 8. septembra. Toreiz A. Mizāns stāstīja: “Sumbrs man personīgi netraucē, viņš labprāt ganās kopā ar manis audzētajiem gaļas lopiem, pacienājas ar āboliem, kas sakrituši zemē. No elektrības gana gan viņš baidās, tādēļ pavisam tuvu klāt tam neiet un nav pārrāvis to pušu. Blakus mājā, 200 m attālumā, dzīvo mans brālis. Viņa dārziņā sumbrs arī labprātīgi paviesojas. Ēd ne tikai ābolus, bet mielojas arī ar sarkanajām bietēm, kāpostiem un burkāniem.”

Andris Mizāns ar pieradināto sumbru. Foto - Marta Oplucāne
Andris Mizāns ar pieradināto sumbru. Foto – Marta Oplucāne

Laika gaitā sumbrs “Jaunkalnu” īpašniekam kļuvis jau pavisam mīļš. Uz DAP aicinājumu to likvidēt, nošaujot vai iemidzinot, A. Mizāns neatsaucās. “Ir diezgan grūti. Sumbrs stāv pie manis boksā. Noķēru viņu savā fermā, zvanīju uz DAP, jo viņi solīja palīdzēt atrisināt situāciju. Tomēr tur man norādīja, ka pastāv tikai viens variants. Bet nogalināt viņu nevēlos, man dzīvnieka ir ļoti žēl. Dabūju sumbra uzturēšanas atļauju un tagad domāju, ko darīt. Baltkrievs manā saimniecībā visu rudeni bija regulārs ciemiņš. Ilgāk par nedēļu nekad nebija pazudis. Kļūstot aukstākam, viņš vairāk nāk mājas tuvumā. Pēdējā laikā situācija saasinājās, jo sumbrs gāja iekšā šķūņos, sabradāja zemi un mazdārziņus. Viņš nebaidās klejot arī pa ciemu centriem, kas atrodas vairāku kilometru attālumā. Esmu dzirdējis, ka cilvēkus viņš sadusmo, jo ir bijuši gadījumi, kad dzīvnieku nomētāja pat ar akmeņiem. Šobrīd mežā būvējam aploku. Žogam paralēli liksim elektriskās stieples, jo no tām viņš bīstas. Nezinu, kas būs. Varbūt jāatrod sumbram draudzene, lai arī viņam priecīgāks prāts?”

41 Komentāri

  1. Šis zemnieks ir 1000% pārāks par jebkuru komunistko valsts “iestādījumu”( bezjēdzīgas iestādes,kas dara neko tikai pārlejot no tukša tukšā). Cepuri nost viņa priekšā,bet “stādījums’ar miljoniem budžetu ir likvidējams jo bezjēdzīgs.

 1. Liels, liels paldies šim sirsnīgajam un labestīgajam zemniekam, ka viņš neļāva sumbru nobendēt!!!!! Varbūt tiešām dzīvniekam vajag draudzeni? Arī Mizāna kungam no tā kas atleks – varēs vest saimniecībā tūristus un rādīt, ka sumbri dzīvo ne tikai Līgatnē un Belovežas gāršā, bet arī pie viņa 🙂 !

  1. Ne jau katrs lauksaimnieks ir priecīgs par tūristu bariem…..drīzàk to ir nazums…jo latviešu zemnieks strādā un tūristu bari traucè sirdij un darbam…..ar to nodarbojas mazsaimnieki ,kam ir dūša un ciets miegs

 2. Labs cilvēks! BET kāpēc DAP risinājums ir sumbru nogalēt? Nu, es īsti nesaprotu, kāds pamatojums? Kāds zina, kāpēc tāds ir oficiālas iestādes ieteikums?

  1. Tāpēc, ka tā tas beigsies.Agrāk vai vēlāk un būtu labi, ja neviens cilvēks neciestu, tajā skaitā pats zemnieks.
   No savas rūgtās piredzes ar pieradinātiem meža dzīvniekiem.

 3. Jā, man arī ļoti gribas teikt “paldies” utt, bet atcerieties, cik spēcīga birokrātija un ne tikai, ir valstī, kaut arī ne vienmēr kārtības un uzskaites pieprasīšana būtu jāvērtē negatīvi. Protams, ierēdnim sastopoties ar neparedzētu situāciju, t.sk. valsts saimniecībai svešu, nevakcionētu dzīvnieku, vieglākais ceļš ir to likvidēt. Smukus iemeslus vienmēr piemeklēs. Izeja? Pastrādāt. Ne jau vienam nejaušam saimniecības īpašniekam jāatbild par pieklīdušu būtni. Jāmeklē iespēja uzzināt dzīvnieka piederību kaut ar avīžu sludinājumu palīdzību. Nav jau nekāda blusa, kuru grūti pamanīt. Nu, ne jau man jāstāsta gudrības! Un tad domāt par tālākiem legāliem pamatotiem soļiem. Esam tak piedzīvojuši Līgatnes zvēru dārza problēmas, bebru invāziju Rīgas kanālos, tagad prātojam par lāčiem. Lai veicas!

 4. PALDIES JUMS! Visu cieņu! Ir tomēr Latvijā bez DAP ierēdņiem, kuriem galvenais “likvidēt”, arī SIRSNĪGI, DZĪVNIEKUS MĪLOŠI CILVĒKI! PALDIES tādiem NO SIRDS!
  CERU, ka vēl ilgi SUMBRS priecēs apkārtējos un, varbūt, pat mums, no Vidzemes būs iespēja viņu redzēt sveiku un veselu?

  1. Kāds man pateiks kam vajag dap utt. Sērgu pa saimniecībām izvazāja tieši “ierēdņi”,kas neveica elementāras lietas pēc sērgas skartām saimniecībām,bet noveļ uz lauksaimniekiem.

 5. Visa cieņa zemniekam!Izbrīns par DAP tad nu gan dabas draugi,tas būtu viņu pienākums meklēt risinājumu!Vai Latvijā trūkst dabas teritoriju ar savestiem
  lopiem?Re kur sumbrs pat nav jāpērk!

 6. Paldies par cilvēciskumu.Nu jau ar uguni jāmeklē savstarpējā sapratne cilvēkam ar dzīvnieku.Bieži vien zvērs liekas ne tas,kas tiešām pēc populācijas tāds ir,bet tieši cilvēks.Jo grib visu tikai nogalēt.Lai Dievs palīdz krietnajam saimniekam.Un gan viss atrisināsies uz labu.

 7. Pareizi te dāma ieminējās par birokrātu pūliņiem uzturēt saimniecībās rakstāmgalda kārtību. Šajā valstī jebkurai iniciatīvai ērti jāievietojas mapītēs, baidos, ka krietnais saimnieks drīz drīz izbaudīs attiecīgo dienestu spiedienu. Sava smaguma pēc birokrātijas rati ir lēni, toties atstāj dziļu vagu!
  Lai veicas krietnajam cilvēkam!

 8. ko gan teikt ,tikai to labako par vīra draudzību ar sumbru ,dabā notiek savādas lietas ,ko mums nesaprast ,varbūt sumbriņs izdzitd no bara ,varbut tik jauns ,ka saprot jau ,kur vinam pāri nedarīs — lai tik dzivo nost ,,un pratigi darīs ja tam sumbrinam bus savs aplociņs ,kuram pāri kapt nezudrosināsies ,ari iedzivotajiem būs miers tad ,jo tas ir svarigi ,netarucet vienam otram ,LAI IZDOAS VISS LABAIS SAIMNIEKAM

  1. Piedod Jezup viņi nav ididoti ,viņi ir ‘;erces kas barojas uz Latvijas iedzīvotāju miesas. Latvijā 2015 gadā 304 000 valsts darbinieku.2012 “tikai”286 000 tris gados 18 000 valsts darbinieku “piedzima” demogrāfija kā vajag!Bet patiesībā kantoris ir pilns ar liekēžiem ,kas atsēž laiku. Un tādu Latvijā ir 50% jo UK būtu tikai 150 000 valsts darbā uz šo iedzīvotāju daudzumu! Bet ir 304 000!

 9. Jādabū draudzene un lieta būs darīta Latvija kļūs par viņu mājām. Paldies Jums,ka neiznīcinājāt radību, kurš droši vien nav dzīvojis savvaļā, bet cilvēku tuvumā un pieradināts. Mīlestības meklējumos aizdevies prom pasaulē….Jums, protams,papildus rūpes mūsu ierēdņu dēļ, bet mēģiniet nokārtot visu nenoslepkavojot. Ir jau arī ziedojumu portāls,ticu,ka ļaudis palīdzēs….

 10. DAP, lieki tēriņi,jo vajag sarunāt ,ar to pašu Līgatni vai zoodārzu.Palīdzēt viņi nav
  pieraduši.
  Tas pat ar PVD.Nauda meža cūku likvidēšanai beigusies,slimos rociet 1,5 m dziļumā.Kur paliek drošība?Atceraties?.Spectērpi,dezinfekcijas,tikai dedzināšanai.
  Naudas nav,arī slimība no 1,5m netiks ārā.Problēma atrisināta.

Pievienot komentāru