Laukos
Lauku sēta

Baltkrievu sumbram – uzturēšanas atļauja Latvijā0


Baltkrievijas sumbrs pie Šarolē govīm “Jaunkalnu” fermā vakar.
Baltkrievijas sumbrs pie Šarolē govīm “Jaunkalnu” fermā vakar.
Foto – Marta Oplucāne

Zemnieku saimniecības “Jaunkalni” īpašnieks Andris Mizāns, kura audzētās Šarolē govis no Baltkrievijas ieklīdušajam sumbram šoruden kļuvušas īpaši mīļas, dabūjis sumbra uzturēšanas atļauju.

Rudens sākumā medijos un sociālajos tīklos lielu ažiotāžu izraisīja Latgalē ieklīdušais sumbrs no Baltkrievijas. Nelūgtais viesis Dagdas novada iedzīvotājus gan uzjautrināja, gan lika bažīties par savu saimniecību drošību. Dabas aizsardzības pārvaldē (DAP) toreiz norādīja, ka visdrīzāk, beidzoties auru laikam, riesta laikā sumbrs atgriezīsies pie saviem sugas brāļiem. Tomēr tā nenotika un situācija nu ir kļuvusi pavisam sarežģīta. “Patlaban sumbrs dzīvo manā fermā. DAP aicināja dzīvnieku likvidēt, taču es to izdarīt nevaru. Man viņa žēl,” stāsta zemnieku saimniecības “Jaunkalni” īpašnieks Andris Mizāns, kura audzētās Šarolē govis sumbram šoruden kļuvušas īpaši mīļas.

Septembra nogalē “LA” jau rakstījām, ka nelūgtais viesis sumbrs, kas labprāt ganās kopā ar govīm un apciemo saimnieku dārzus, pacienājoties ar tajos augošajiem dārzeņiem un augļiem, Dagdas novadā pastāvīgi ciemojas jau kopš 8. septembra. Toreiz A. Mizāns stāstīja: “Sumbrs man personīgi netraucē, viņš labprāt ganās kopā ar manis audzētajiem gaļas lopiem, pacienājas ar āboliem, kas sakrituši zemē. No elektrības gana gan viņš baidās, tādēļ pavisam tuvu klāt tam neiet un nav pārrāvis to pušu. Blakus mājā, 200 m attālumā, dzīvo mans brālis. Viņa dārziņā sumbrs arī labprātīgi paviesojas. Ēd ne tikai ābolus, bet mielojas arī ar sarkanajām bietēm, kāpostiem un burkāniem.”

Laika gaitā sumbrs “Jaunkalnu” īpašniekam kļuvis jau pavisam mīļš. Uz DAP aicinājumu to likvidēt, nošaujot vai iemidzinot, A. Mizāns neatsaucās. “Ir diezgan grūti. Sumbrs stāv pie manis boksā. Noķēru viņu savā fermā, zvanīju uz DAP, jo viņi solīja palīdzēt atrisināt situāciju. Tomēr tur man norādīja, ka pastāv tikai viens variants. Bet nogalināt viņu nevēlos, man dzīvnieka ir ļoti žēl. Dabūju sumbra uzturēšanas atļauju un tagad domāju, ko darīt. Baltkrievs manā saimniecībā visu rudeni bija regulārs ciemiņš. Ilgāk par nedēļu nekad nebija pazudis. Kļūstot aukstākam, viņš vairāk nāk mājas tuvumā. Pēdējā laikā situācija saasinājās, jo sumbrs gāja iekšā šķūņos, sabradāja zemi un mazdārziņus. Viņš nebaidās klejot arī pa ciemu centriem, kas atrodas vairāku kilometru attālumā. Esmu dzirdējis, ka cilvēkus viņš sadusmo, jo ir bijuši gadījumi, kad dzīvnieku nomētāja pat ar akmeņiem. Šobrīd mežā būvējam aploku. Žogam paralēli liksim elektriskās stieples, jo no tām viņš bīstas. Nezinu, kas būs. Varbūt jāatrod sumbram draudzene, lai arī viņam priecīgāks prāts?”

LA.lv