Laukos

“Bayer” akcijas cena strauji krīt pēc “Monsanto” tiesvedības saistībā ar herbicīdiem0

Foto – Shutterstock

Vācijas ķīmijas un farmācijas kompānijas “Bayer” akcijas vērtība pirmdien piedzīvojusi strauju kritumu saistībā ar nelabvēlīgo ASV tiesas lēmumu tikko iegādātajam uzņēmumam “Monsanto”.

“Bayer” akcijas cena dienas vidus tirdzniecības sesijā nokritusies par 11,5% – līdz 82,6 eiro, uzņēmuma tirgus vērtībai samazinoties par aptuveni desmit miljardiem dolāru.

Akciju cenas lejupslīde skaidrojama ar investoru bažām, ka lēmums tiesas prāvā, kurā vēža slimnieks bija iesniedzis prasību pret “Bayer” nesen iegādāto “Monsanto”, varētu izraisīt vairākus dārgus tiesas procesus.

Zvērināto tiesa ASV Kalifornijas štata Sanfrancisko pilsētā piektdien nolēma, ka “Monsanto” ir jāsamaksā 289 miljoni ASV dolāru bijušajam dārzniekam, kurš saslimis ar vēzi pēdējā stadijā herbicīda “Roundup” lietošanas dēļ.

Džonsons ir viens no vairākiem simtiem vēža slimnieku, kuri iesūdzējuši tiesā “Monsanto”, un zvērināto tiesas piektdienas lēmums var kļūt par precedentu citām lietām pret šo firmu.

“Bayer” gan norāda, ka zvērināto konstatējumi ir pretstatā zinātniskajiem pierādījumiem un citas tiesas varētu nonākt pie atšķirīgiem secinājumiem.

“Taču gadījumā, ja katra tiesas prāva izmaksās ceturtdaļmiljonu, tad nav nepieciešams zaudēt daudzās tiesas prāvās, lai šī situācija kļūtu pārāk dārga,” uzsver “MainFirst bank” analītiķis Maikls Līkoks.

Viņš skaidro, ka “Monsanto” ASV draud aptuveni 4000 tiesas prāvu valsts līmenī un 450 lietas federālajā līmenī.

Turklāt, ja patērētāji uzskatīs, ka “Roundup” rada iespējamas briesmas, tad pastāv riski ilgtermiņa biznesam, piebilst Līkoks.

Jau ziņots, ka pēc vairākus mēnešus ilgušām sarunām “Bayer” pērn septembrī panāca vienošanos par “Monsanto” pārņemšanu, lai radītu pasaulē lielāko sēklu, pesticīdu un ģenētiski modificētas labības piegādātāju.

LA.lv