Laukos
Mežsaimniecība

Bērzus skaitīs pēc trim gadiem0


Bērza stādi, balstoties uz zinātnieku ieteikumiem un pašu pieredzi, audzēti uzņēmuma kokaudzētavā “Zābaki”.
Bērza stādi, balstoties uz zinātnieku ieteikumiem un pašu pieredzi, audzēti uzņēmuma kokaudzētavā “Zābaki”.
Foto – Valdis Semjonovs

Lai redzētu, cik bērzi ātri aug, AS “Latvijas Finieris” rīkotajās Meža dienās 14. septembrī Krimuldas novada “Zābakos” talcinieki iestādīja pirmo bērzu birztalu – laikrādi, ko papildinās ik pa trim gadiem.

“Latvijas Finieris” dibināts 1992. gada oktobrī, tāpēc šoruden uzņēmuma rīkotās Meža dienas pagāja koncerna 25 gadu jubilejas zīmē. “Divdesmit pieci gadi aizvadīti attīstības skrējienā, un tā tas būs arī turpmāk,” pārliecināts uzņēmuma valdes priekšsēdētājs Jānis Ciems.

Meža dienas – jauno kociņu stādīšanas talka un saviesīga meža nozares pārstāvju kopā pabūšana – kārtējo reizi notika “Latvijas Finiera” stādaudzētavā “Zābaki”, kas pamazām tiek veidota par gleznainu atpūtas bāzi uzņēmumā strādājošajiem un sadarbības partneriem, kas, atbraucot uz šejieni, var arī apciemot Meža dienās pašu stādītos ozoliņus, kļavas un bērzus.

Pagājušajā nedēļā Zābakkalnā talcinieki iestādīja 150 kļavas, ozolus un 600 bērzus. Zābakkalna nogāzē iestādītie bērziņi ir pirmais solis ilgtermiņa projektā – Bērza laikrāža tapšanā –, kas tiks veidots kā liela pulksteņa ciparnīca – 12 vienādās daļās sadalīts aplis. Pakāpeniski ik pēc trim gadiem šīs daļas apstādot, līdz 2050. gadam šeit izaugs no kalna lieliski pārredzama platība – Bērza laikrādis. Nākotnē “Zābaku” apmeklētāji uzskatāmi varēs redzēt, cik ātri bērzi aug, kā, gadiem ejot, audze mainās un kādi mežsaimnieciskie darbi katrā no audzes attīstības posmiem veicami.

“Divdesmit pieci gadi pagājuši attīstības skrējienā, uzņēmums ir audzis un vērsies plašumā, un šis temps saglabāsies. Nākamgad mēs sāksim jauna biroja ēkas būvi, kurā kā lieliskus celtniecības materiālus demonstrēsim koksni un koksnes produktus. Ražošanas apjoms palielināsies rūpnīcā “Verems”,” uzrunājot klātesošos, sacīja uzņēmuma valdes priekšsēdētājs Jānis Ciems.

Kādēļ gan saplākšņa ražotāji “Latvijas Finieris” uzņemas rīkot Meža dienas, visus meža nozares pārstāvjus vienojošu pasākumu?

“Mēs neesam kā viens koks lauka vidū, mēs esam kā mežs – kopā ar sadarbības partneriem un atbal­stītājiem. Šī sadarbība veidojusies abpusēji izdevīga un saprotama un tāda būs arī turpmāk,” skaidro J. Ciems. “Latvijas Finieris” Meža dienu tradīciju turpina jau teju divdesmit gadus, un nu jau šī ideja “eksportēta” uz Lietuvu, Igauniju, kur koncernam pieder saplākšņa rūpnīcas.

Kalnā, kura nogāzē sākta Bērza laikrāža veidošana, 1999. gadā tika iestādīta bērzu birzs, kas ir sava veida atskaites punkts bērzu programmas aizsākumam Latvijā. Šeit notikušas arī pirmās “Latvijas Finiera” rīkotās Meža dienas.

“Latvijas Finiera” īpašums “Zābaki” ir ainaviska vieta Gaujas krastā, kas apvieno skaisto un simbolisko ar lietderīgo un dinamisko. Tur atrodas Gaujas nacionālā parka aktīvās atpūtas taka un dažādos laikos stādītas mežaudzes, kas grezno apkārtni un turpina veidot šīs vietas vēsturi.

“Zābakos” atrodas arī “Latvijas Finiera” kokaudzētava, kas gadā spēj izaudzēt ap vienu miljonu bērza stādu, turklāt tas tiek darīts modernākajā veidā, praksē izmantojot virkni zinātnisko atziņu un pētījumu rezultātus no pašu apsaimniekotajiem mežu īpašumiem.

Galerijas nosaukums
LA.lv