Laukos
Politika

Biedrība: Mehanizatoru un mehāniķu trūkums lauku saimniecībās ir katastrofāls2

Foto: LETA

Līdzšinējā lauksaimniecības profesionālā izglītība, kam gadiem nav bijusi sasaite ar reālajām vajadzībām lauksaimniecības nozarē, novedusi pie darbaroku trūkuma, tādēļ Lauksaimniecības tehnikas ražotāju un tirgotāju asociācija (LTRTA) aicina nozares profesionāļiem sēsties pie sarunu galda un izstrādāt ilgtermiņa lauksaimniecības profesionālo izglītības programmu.

Kā informē asociācijas valdes priekšsēdetājs Aigars Laurinovičs, patlaban brīvo darbavietu skaits pārsniedz jaunu, kvalificētu profesionāļu skaitu, un nākotnē būs vērojams vēl lielāks kvalificētu mehanizatoru trūkums lauku saimniecībās un kvalificētu mehāniķu lauksaimniecības tehnikas pēcpārdošanas servisa uzņēmumos.

Asociācija februāra valdes sēdē lēma par tikšanos ar nozares speciālistiem, profesionālo skolu vadītājiem, audzēkņiem un Izglītības ministrijas atbildīgajām amatpersonām, lai uzsāktu darbu pie kvalitatīvas izglītības sistēmas izveides nozares profesionālajā izglītībā.

LTRTA aicina arī citus nozarē iesaistītos uzņēmumus un nevalstiskās organizācijas iesaistīties efektīvas profesionālās lauksaimniecības izglītības sistēmas izveidē ilgtermiņā.

“Līdz šim Izglītības ministrija jau gadiem nav rēķinājusies ar tautsaimniecības vajadzībām un uzņēmējiem, kuri ir nodokļu maksātāji, kas nodrošina būtisku valsts budžeta ieņēmumu daļu. Ir vērojama tendence, ka ne tikai profesionālā, bet arī pamatizglītības kvalitāte katastrofāli krītas,” norāda Laurinovičs.

Viņš arī akcentē, ka pēdējā gada laikā profesionālās izglītības skolas piedzīvo likvidācijas procesus. Tomēr profesionālā vidējā izglītība ir būtiska izglītības daļa, kur jaunieši pēc mācību programmas apguves var uzsākt darba gaitas vai turpināt mācības augstākās izglītības iestādē.

“Ņemot vērā Latvijas kopējo dzīves līmeni, profesionālā izglītība dod iespēju apgūt profesionālās prasmes, uzsākt darba gaitas, nodrošināt sev konkurētspējīgu darba vidi un dzīvot sev izvēlētajā reģionā. Profesionālo izglītības iestāžu likvidācija ilgtermiņā atstās neatgriezeniskas sekas Latvijas kopējā izglītības sistēmā un novedīs pie kvalificētu darba roku trūkuma uzņēmumos,” sacīja asociācijas vadītājs.

LTRTA ir Latvijā vienīgā nacionāla līmeņa profesionālā organizācija, kura apvieno lauksaimniecības tehnikas ražotājus un tirgotājus. LTRTA iesaistās Latvijas lauksaimniecības un lauku attīstības politikas veidošanā un īstenošanā sadarbībā ar valsts likumdevējiem, valsts pārvaldes institūcijām, Zemkopības ministriju un citiem sociālajiem sadarbības partneriem. LTRTA iestājas par ražošanas attīstību un lauku apdzīvotību.

LA.lv