Laukos
Dārzeņi un augļi

Bitēm aktīvā sezona galā0

Foto: Evija Trifanova/LETA

“Līdz septembra vidum jāpagūst iedot bitēm atlikušo ziemas barību. Svarīgi veikt un ieplānot turpmākos varras apkarošanas darbus. Ir piemērots laiks, lai saimēs nomainītu mātes,” svarīgākos darbus sekmīgai ziemošanai uzskaita biškopis ARMANDS GUMBRIS.

 

Steidz barot

Biškopis uzsver, ka viņš ir “lojāls cukuram” un arī citus mudina izmantot šo saldvielu bišu ziemas barībai. Šim nolūkam cukuru aplej ar karstu ūdeni (attiecībā 3:2) un maisot izšķīdina.

Jo agrāk ziemas barību bitēm iedod, jo labāk. Tad vecās vasaras bites to sanes šūnās, bet jaunās, kurām nāksies pārziemot, nenolietojas. Tagad vajadzētu barošanai būt beigu fāzē. Labākais laiks barošanas beigšanai ir līdz septembra vidum (ne vēlāk par 20. septembri).

Ja bites sabarotas ziemai agri – jau augusta beigās, tad vēlāk rudenī pārbauda, vai krājumi nav patukšoti un pietiks ziemošanai.

 

Apkaro varru

Ja vasarā varrām ir pa vienam bērnam, tad rudenī uz tranu pera var atrast pat pa desmit! Bišu kļuvis mazāk, un varru koncentrācija līdz ar to lielāka. Vislabāk, ja pirmo apstrādi ar skābi veic tūliņ pēc medus noņemšanas. Lai arī vēl ir peri, apstrādes tradicionāli iesaka veikt bezperu stāvoklī – tā tiks ierobežotas vismaz varras uz bitēm.

Biškopis secinājis, ka ar skābju lietošanu vien bišu saimēs varru nepieveikt, tāpēc izmanto kombinētu apstrādi. Augusta beigās viņš savas bites apstrādā ar skābes saturošiem līdzekļiem (BeeVital Hive Clean, skābeņskābe vai skudrskābe). Tagad lieto tā sauktās ķīmiskās plāksnītes Varrostop. Vēlāk rudenī seko vēl viena bišu apstrāde ar skābēm.

 

Maina mātes

Patlaban ir labs laiks arī māšu nomaiņai. Bišu kļuvis mazāk nekā vasarā, un veco māti var vieglāk atrast. Māšu nomaiņas rezultātā (5–6 dienas bez mātes) iestāsies pārtraukums perošanā, kas tagad pat vēlams. Bites piepildīs tukšās šūnas ar ziemas barību, un tas māti nemudinās uz jaunu peru dēšanu. Ziemā atpūtusies, šāda māte strauji sāks saimes attīstību pavasarī. Būs daudz bišu, kas var paņemt pavasara ziedu, arī augļukoku nektāru. Turklāt jaunās mātes nav tendētas uz spietošanu.

 

Vislabāk darboties ar bitēm, kad laiks piemācies. Taču, ja atkal iestājas rudenim netipiski siltas un saulainas dienas, bites dienā ir nervozas, aktīvi lidinās. Tad pie stropa vislabāk darboties no pulksten 8 līdz 10 rītā.

LA.lv
AT
Agro Tops
Laukos
Kartupelis dzen asnus, ko darīt? Paņēmieni asnošanas ierobežošanai glabātavās
14 stundas
LE
LETA
Laukos
“Putnu fabrika “Ķekava”” iepazīstinās ar Latvijas un pasaules gaļas pārstrādes tirgus tendencēm
14 stundas
AT
Agro Tops
Laukos
Augu slimību un kaitēkļu izplatība augļu dārzos oktobrī
1 diena

Lasītākie raksti

Par svarīgo

RO
Regīna Olševska
Veselam
Cenrādī par veselības aprūpes pakalpojumiem viens, rēķinā – kaut kas cits
36 minūtes
LE
LETA
Pasaulē
Turcija un ASV vienojušās par ugunspārtraukšanu Sīrijā
25 minūtes
LE
LETA
Latvijā
Izskan jauni vārdi Latvijas Bankas prezidenta amatam
16 minūtes
LA
LA.LV
Latvijā
Mājās nav pārnācis zēns: meklē 11 gadus veco Rinaldu 1
2 stundas
LA
LA.LV
Dabā
Latviju sasniegs jauna nokrišņu zona: sinoptiķu prognoze 7 dienām 1
5 stundas